AB'DEN KOBİLERE 5 MİLYAR

Avrupa Birliği (AB) 7'nci Çerçeve Programı kapsamında 5 milyar euroluk fonönümüzdeki günlerde serbest bırakılacak.

kobi_destek


50'ye yakın çağrıyla birlikte sunulacak büyük pastadan, Türkiye’deki girişimciler de pay alabilecek. Fonlarla ilgili duyurunun 20 Temmuz’da yapılması bekleniyor. Çerçeve Programları, Avrupa’nın bilimsel ve teknolojik temelinin güçlendirilmesi, endüstriyel rekabetin desteklenmesi ve ülkeler arası işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla yürütülüyor.

SAĞLIKTAN BİLİŞİME
Akşam gazetesinin haberine göre 2013'e kadar sürecek 7'nci Çerçeve Programı kapsamında bu yıl 5 milyar euroluk fonun serbest bırakılması öngörüldü. Fonların değerlendirileceği 50'ye yakın çağrı arasında; sağlıktan bilgi iletişim teknolojisine, enerjiden gıda-tarım ve biyoteknolojiye, ulaşımdan güvenlik ve çevreye kadar çok çeşitli alanlar bulunuyor. 7. Çerçeve Programına üniversiteler ya da araştırma enstitülerindeki araştırma grupları, sanayi kuruluşları, KOBİ’ler, KOBİ birlikleri, kamu kurumları, uluslararası organizasyonlar, dernekler, kalkınma ajansları başvurabiliyor. Bireysel başvuruları içeren projeler deuygun bulunması durumunda hibe pastasından pay alıyor.

BEYİN GÖÇÜNE KATKISI VAR
TÜBİTAK’ın verilerine göre, çerçeve programlarına bugüne kadar Türkiye’den katılım sınırlı kaldığı için, serbest bırakılan yüklü fonlardan beklenen katkı elde edilemedi. 2003'te 4 milyon euroluk 20 ortaklık kurulabilirken, 2010'da rakam 25 milyon euro ile 200 ortaklığa çıktı. Halen 600'ün üzerinde Türk kuruluşu projelerde yer alıyor. Projelerle sağlanan tersine beyin göçü ise 100'ün üzerinde oldu.

DEĞERLENDİRME SÜRECİ 5-8 HAFTAYI BULUYOR
Projelere katılımcı sayısı ve aranan özellikler proje türüne göre değişiyor. Ancak tüm başvurularda aranan ana şart, işbirliği halinde yürütülmesi. Genel olarak, 7. Çerçeve Programı projelerinde en az 3 farklı AB üyesi ülke veya üye olmayan Avrupa ülkelerinden en az 3 bağımsız kuruluşun yer alması gerekiyor. Araştırmacıların eğitimi ve kariyer gelişimlerini amaçlayan projelerde 1 tüzel kişinin bulunması yetiyor. Projenin Avrupa odaklı olması, bilimsel-teknolojik duruma katkıda bulunması, yenilikçiliği, çok ortaklı olması gibi kriterler kabulünde önem taşıyor. Projeleri değerlendirme süreci yaklaşık 5-8 hafta sürerken, proje hazırlığından kontrata kadar geçen süre 1 yılı bulabiliyor.

TAMAMI HİBE VE GERİ ÖDEMESİZ
AB Çerçeve Programı fonlarının tamamı ‘hibe‘ ve ‘geri ödemesiz‘ fonlardan oluşuyor. Dolayısıyla sunulan projeler başarılı bulunursa, AB Komisyonu tarafından fonlanıyor. Proje teklifleri doğrudan AB tarafından yapılıyor. Türkiye’de, bilim ve araştırma yoğunluklu bu programda koordinasyonu TÜBİTAK yapıyor. Yetkililer, ‘bu programların ülkelere tahsis edilen maddi bir yardım olmadığının’ altını çizerken, bu programlara katılan ülkelere herhangi bir kota ayrılmadığını vurguluyor.

Kaynak:http://www.e-kobi.net

Facebookta Paylaş

Kategori:Kobi destek,kobilere hibe

Tags:Kobilere destek,kosgeb,ab hibeleri,tüm sektörlere hibe

 

 
 

Reklamlar

 

Sponsor

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ