AracImI elektrİklİ araca nasIl

dönÜŞtürebİlİrİm

arabamı elektrikli yapmak istiyorum,aracımı elektrikliye çevirmek istiyorum,arabamı elektrikli,aracınızı elektrikli ye dönüştürün,araçınızı elektrikli,Aracı elektrikli araca dönüştürmek, Aracımı elektrikli araca dönüştürmek istiyorum, Aracımı elektrikli araca nasıl dönüştürebilirim, Aracını elektrikli araca dönüştürmek

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, isteyen herkesin aracını elektrikliye dönüştürebileceğini söyledi. Bakan Ergün bununla ilgili olarak dönüşüm firmalarının bakanlığa başvurduklarını belirtti. Ankara’daki ilk elektrik şarj istasyonunun Sanayi Bakanlığı’na kurulması nedeniyle düzenlenen törene katılan Ergün, burada elektrikli Renault Fluence’i test etti. Bakan Ergün test sürüşünün ardından elektirikli otoyla ilgili düşüncelerini ‘hızlı, sessiz, seri’ olarak özetledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, elektrikli otomobil kullanımı teşvik etmek ve ileri aşamada bu otomobillerin kullanımını yaygınlaştırmak için harekete geçti. Elektrikli otomobiller için ilk şarj istasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bahçesindeki otoparkta kuruldu.

“Elektrikli Otomobiller İçin Şarj İstasyonu” kurulum töreni Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla, Bakanlıkta düzenlendi. Burada Renault Fluence marka arabayı şarj eden Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün daha sonra kısa bir süre otomobili sürdü. Bakan Ergün Bakanlıklarına da 5 tane elektrikli otomobil aldıklarını ifade etti.

TÜRKİYE’DE OTOMOBİL SATIŞLARI 1 MİLYONA ULAŞACAK
Bakan Ergün, elektrikli otomobiller için kurulan şarz istasyonunun açılışından önce bir konuşma yaparak, Türkiye’nin genç nüfus olması, otomobil sahipliğinin Avrupa ortalamasının çok altında olması ve kredi imkanlarının rahatlaması sebebiyle iç pazardaki satışların artacağını ifade etti ve Türkiye´deki otomobil satışlarının 1 milyon rakamına ulaşacağını belirtti.

Ergün, firmalara otomobil iç pazarına yeni modeller getirmelerini tavsiye ederek, Türkiye’deki pazarda ilk 3 sırada yer alan firmaları Türkiye’ye yatırıma ve üretime davet etti. Ergün, 1 milyonu aşacak iç pazarda Türkiye´de bir marka oluşturmanın, Türkiye´de üretilen tasarımı dünya pazarlarına sunmanın en önemli hedeflerinden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin doğalgaz ve petrolü bulunmadığını zenginlik için kendi insan gücüne dayalı politika izlemesi gerektiğini dile getiren Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk girişimcisinin potansiyelini açığa çıkarmak için önündeki engelleri kaldıracaklarını aktardı

FAİZ ORANLARININ YÜKSELECEĞİ BEKLENTİSİ OTOMOBİL ALIMINI ÖNE ÇEKTİ
Bakan Ergün burada yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bir gazetecinin kredi faiz oranlarının yükseleceğine ilişkin sorusu üzerine Ergün, kredi faiz oranlarının yükseleceğine dair beklentilerin konuşulmasının otomobil tüketiminde talebi öne çektiğini ifade etti. Son zamanlardaki yoğunluğun bu söylentilerden kaynaklandığını vurgulayan Ergün, “Merkez Bankası arttırmadı. Esas amacımız faiz oranlarının reel faiz oranlarının 0´a yakın olmasıdır. Türkiye ekonomisinde faiz artışı beklentisi çok gerçekçi değil” diye konuştu.

VERGİ ARTIŞI KARARI BUGÜN İTİBARİYLE SÖZ KONUSU DEĞİL
Bakan Ergün bir başka gazetecinin, “Cari açığı azaltmak için ithal otomobile vergi koyulabilir mi?” yönündeki sorusuna, şuan itibariyle vergi artışı gibi bir karar alınmadığını söyledi. Yeni hükümetin kurulmasıyla, ekonomik gelişmelerin yeniden değerlendirileceğini ifade eden Ergün, “Bugün itibariyle alınmış vergi artışı kararı söz konusu değil” diye konuştu. Otomotivde yeni yatırımlar için çalıştıklarını aktaran Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Otomotiv kaleminde 2008 yılında 3.5 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdik, 2010 yılında 373 milyon dolara düştü. 2011 yılında ise şu anda eksideyiz. İthalat ihracatımızı geçmiş bulunuyor. Otomotivde ithalatçı pozisyonuna düşmek ve orada kalmak istemiyoruz. Vergi artışlarıyla kredi faiz artışlarıyla önüne geçmek gibi politikalar değil. Esas yol, vergiyi arttırmaktan ziyade ürün çeşitliliğini arttırmaktır. Bu ürün çeşitleriyle bu talebi karşılamaya yetmez. 13-14 çeşit üretiyoruz 100´den fazla çeşit Türkiye´ye giriyor. 15-20 markayı daha fazla çeşit üretmesini istiyoruz. Hiç üretmeyenlerin Ford´a davet yaptık. 50 binden fazla satışı var otomobil üretimi yok. Mutlaka otomobil yatırımı yapması için teşvike getiriyoruz. Opel, WW gibi markaların Türkiye´de yeni dönemde birkaç çeşit otomobil üretmesini ihracatçı konumunu yükseltmesinde önemli rolü oynayacak.”

BAKAN ERGÜN ELEKTRİKLİ ARACI TEST ETTİ
Bakan Ergün gazetecilerin sorularını yanıtladıktan sonra arabayı şarj ederek test sürüşü için direksiyona geçti. Ergün’ün test sürüşünü çekmek için gazeteciler ise bir kamyona bindi. Bakanlık binası etrafından tur atan Ergün, aracın klima ve radyo sesinden başka bir ses çıkarmadığını belirtti. Arabada yağ ve zincir olmadığını söyleyen Ergün, ilerleyen dönemde arabaların evlerden bile şarj edilebileceğinin altını çizdi.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise elektrikli araçların evlerden ve işyerlerinden şarj olabileceğini ifade ederek, park alanlarında şarj olabilmesi için istasyonlar kurulacağını vurguladı. Aybar, aracın aküsünün firmaya ait olduğunu arabayı alanların Avrupa´da aylık 79 dolar kira bedeli ödediklerini Türkiye´de de rakamın önümüzdeki günlerde belirleneceğini ifade etti.Milliyet

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

 

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ