ArICILIK KARLI BİR YATIRIM ALANI

bal üretimiYükesek kaliteli balın 100 ile 5.000 Tl arasında değiştiği piyasada kaliteli bal üretmek yatırımcısını oldukça memmnun edecektir.Peki üretilen balın miktarı ülkemiz için yeterli mi?Maalesefki yeterince üretim olmadığı gibi,sahte üretm ballarda piyasalarda dolaşmaktadır.

Türkiye’de üretilen balın neredeyse tamamı iç pazarda tüketiliyor. İhracatımız ise yok denecek kadar az. Bu sezon 55 bin arı yetiştiricisi, 5.9 milyon koloniden 84 bin tol bal üretti. Pazarın büyüklüğü 1 milyar doları aştı.Üreticiden kilosu 7-8 TL’ye alınan ballar piyasada 15 ile 35 TL arasında alıcı buluyor.

Bal Tüketimi Artıyor

Bal üretimi küresel ısınma, iklim değişiklikleri gibi doğal faktörlere bağlı olarak değişiyor. 2006’da kuraklık nedeniyle ülkemizde bir bal krizi yaşanmıştı. Öyle ki yıllık üretim 50 bin tona kadar düşmüştü. Neyse ki daha sonraki yıllarda bu kadar zor bir sezon geçirmedi balcılar.

Türkiye’de son 5 yıl içerisinde bal üretiminde ciddi bir değişiklik yok Ancak bağımsız araştırma şirketlerinin verilerini dikkate aldığımızda, 2006’dan 2010’a kadarki dönemde haneler tarafından satın alınan bal miktarının yüzde 21 arttığını görüyoruz.

Başlangıç İçin 30 Kovan İdeal

İlk kez arı yetiştiriciliğine girecek girişimcilere 30 kovanla bu işe başlamaları öneriliyor. Çünkü arıcılıkta ilgili devlet desteklerinden yararlanabilmek için en az 30 kovana sahip olması şart. Ayrıca arı yetiştirici ya da bal üretici derneklerinden birine üye olmanız gerekiyor. Kovan tedariki oldukça kolay. Birliklerden ya da özel şirketlerden satın alabilirsiniz. Bir kovanın satış fiyatı mevsimine göre 200-250 TL arasında değişiyor.Ana arıların satış fiyatı ise 30 TL. Bunları sadece bakanlığın satış izni verdiği işletmelerden alabilirsiniz. Bundan sonra kovanları koyacağınız yer önemli. Yer seçimi bölge ve mevsim koşullarına göre değişiyor.

Bu arada Artvin, Ardahan ballarına ve organik bal üreticilerine kovan başına 20 TL devlet desteği cerildiğini de belirtelim.

Arı Platformu’ndan Girişimcilere Destek

BALDER (Bal Paketleyicileri, ihracatcıları ve Sanayicileri Derneği) bal pazarının büyümesi ve Türk ballarının dünya piyasalarındaki itibarının artmasına yönelik projeler geliştiriyor. Bu doğrultuda arıcılara “Bal sektörü İçin İyi Hijyen Uygulamaları” konulu eğitimler veriliyor. BALDER ayrıca iş dünyası, üniversite ve kamu kurumlarını “Arı Platformu” çatısı altında bir araya getiriyor. Arı platformu; bal, arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünlerinin sağlık üzerine etkilerini araştırıyor. Bu yeni bilgiler doğrultusunda kamuoyunu aydınlatıyor. Arı ürünleri konusunda iş dünyası, üniversite ve kamu iş birliğini sağlamayı, sektörlerin bilgi ve teknoloji transferini kolaylaştıracak ortak kullanım alanları yaratmayı amaçlıyor. Platform, yerli üreticilerin girişimcilik kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar da yürütmeyi planlıyor.

Para Dergisi / Ersan Çıplak

Etiketler:

bal işi,balısı,arı yetiştiriciliği,yeni girişim alanları,yeni işe bal,arı yetiştiriciliğine devletten,arı yetiştiricilik iş verenler telefonları,Arı işi nasıl yapılır,www arıyetiştiriciliği,uzman tv arı yetiştiriciliği,arı yetiştime, arı yetiştiriciliği, arı yetiştirme işi nasıl yapılır, bal işi, bal işi nasıl yapılır, girişimcilik, iş fikirleri 2013 , iş fikri 2013

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

 

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ