29 DEV FİRMA GİRİŞİMCİ

ARAMAKTA

Hüsnü Özyeğin

husnü özyeğin
Başarılı bir iş adamı olmak için iyi bir  eğitim hem şart hem şart değil. Ama 20-30 şirketten sorumlu iseniz iyi bir eğitim şart. Çünkü her şeyi siz yapamazsınız.
İyi bir profesyonel yönetim için hesap verilebilirlik, raporlama sistemleri, yönetici alımı, eğitimi, kariyer planlaması gibi birçok kavramı uygulamanız gerekli.
Örnek aldığım kişi; rahmetli Vehbi Koç'tur. Zira Vehbi Bey son derece disiplinli, sevecen, kendinden daha az tecrübeli ve genç insanları dinleyen ve onlardan dahi bir şeyler öğrenmeye çalışan, yenilikleri takip eden, başarılı işlerin ve insanların sırlarını araştıran ve vefat ettiği gün dahi çalışan bir kişi olduğu için onu örnek aldım.
En büyük desteği beni 29 yaşımda Pamukbank'a Yönetim Kurulu Üyesi, 32 yaşımda genel müdür tayin ettiği için Mehmet Emin Karamehmet'ten gördüm. Bankayı kurarken bana 3 iş adamı borç verdi. 17 iş adamı da ortak oldu. Onlardan da çok destek gördüm.

Sakıp Sabancı

sakıp sabancı
Babam eski Türkçe okuma yazmayı köy okulunda öğrenmiş... Ben, hastalık nedeniyle, lise ikide okulu bıraktım... İş hayatında pişerek ve “öğrenmenin ağır faturalarını ödeyerek” bir yerlere geldim. Bizim dünyamız ve şartlarımız farklıydı.
Bugün dünya ile yarışıyorsunuz... Lisan bilmek, dünyada ve ülkemizde ne olup bittiğini yakından izlemek ve bu gelişmelerin sizin işinize muhtemel etkilerini yorumlayabilmek şart... Bunun için de “dünya klasında” bir eğitim çok önemli ve lüzumlu olduğu kanaatindeyim. İdeali de hem girişimcilik ruhunu hem de iyi eğitimi birleştirebilmek tabi ki...
Takım çalışmasına önem veririm... Başta kardeşlerim olmak üzere hepsi çok saygıdeğer, yetenekli ve amatör ruhla çalışan pek çok profesyonel arkadaşımız bize omuz vermiş; Sabancı Topluluğu'nun bugüne gelişine katkıda bulunmuşlardır. Vefat edenleri rahmetle; hayatta olanlar saygı ve sevgiyle anıyorum.
Günlük stresi atabilmek için motorsiklete binerim, yüzerim, konserlere ve sergilere giderim. Geçmişte Prof. Dr. Peker Sandallı, değerli dostum Bilger Duruman; 40 yıl Sabancı Topluluğu'nda çalışmış olan Hasan Güleşçi'yle bir araya gelir, poker oynardık...

Emre Kurttepeli(mynet ceo)


Aile şirketi yerine kendi yolunu çizdi. 50 bin dolara aldığı alan adıyla, bugün Türkiye’nin en değerli şirketinin sahibi oldu.

KENDİ İŞİ MYNET İLE LİDER OLDU

Ailesi, boş bir hayal olarak gördükleri internet işiyle bu kadar yoğun ilgilenmesini pek onaylamıyordu. Aradan geçen onca yılın ardından küçücük bir adımla başlayan iş, 3.5 milyon email abonesi olan, 30-40 milyon dolara varan online reklam pazarından yüzde 30'la en büyük payı alan bir internet şirketine dönüşür.

İnternetin emekleme dönemi olan 1990'ların ikinci yarısında dahi ne denli büyük fırsatlar sunduğunun en canlı örneklerinden birini Emre Kurttepeli ve şirketi mynet oluşturuyor. Bu girişim Türkiye’de ilklerden ve nadir başarılı örneklerden olduğu için sıradışı bir hikâyeye de sahip. Başlangıçta plan kusursuzdur ancak, küçük bir sorunla karşılaşır: İsim… Bir televizyon dizisi imdadına yetişir ve ortaya “mynet” ismi çıkar. Ancak bu alan adının sahibi 18 yaşında bir üniversitelidir. Uzun süren pazarlıktan sonra 50 bin dolara sitenin isim sorunu çözülür. Ticaret Bakanlığı’nın “Türkçe tarif edin” engelini de zorlukla aştıktan sonra mynet Türkiye’nin ilk Türkçe portalı olarak 1999 sonbaharında faaliyete geçer. Google, Microsoft ve Yahoo gibi dev bütçeli internet şirketlerinin arasından sıyrılarak eposta hizmetinde çıtayı sınırsız depolama alanına taşıyan ilk şirket Türkiye’den mynet oldu. E-mail konusunda pazar liderliğini uluslararası rekabete taşıyan şirket, yeni satın almalar ve yeni teknolojilere yaptığı yatırımlarla 2005'ten itibaren dramatik bir büyüme kaydetti.

Facebookta Paylaş

 

Tags:Başarılı işadamları,girişimcilik örnekleri,türk iş adamları,başarılı türk iş adamları

 
 

Reklamlar

 

 

Sponsor

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ