BİJÜTERİ SEKTÖRÜ KABINA SIĞMIYOR

Bijüteride çılgın büyüme devam ediyor

bijuteriTürkiye ekonomisinin ölçeği büyüdükçe ve alım gücü arttıkça kimsenin yüz vermediği sektörler, büyük eko sistemler olarak ekonomiye ayrı bir dinamizm kazandırmaya devam ediyor.

Son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan bijuteri sektörü sadece küçük girişimcilerin değil, dev sermaye gruplarının bile ilgi duyduğu bir sektör haline geldi.

ürekli yeni markalar sektöre girerken eskiler de hız kesmeden büyüyor. Bijuteri sektörü, 500 milyon liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip. Her yıl ortalama yüzde 20-30 arasında bir büyüme gösteren sektör artık kabına sığmıyor.

Şirketlerin yurt dışı atakları sayesinde dış ticaret hacmi de 250 milyon dolara ulaştı. İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracat yapan şirketlerin rotasında; Kuzey Afrika, Orta Doğu, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri de bulunuyor.

Sektörü cazip kılan nedenler?

1. Kadınlar geçmişte altın ve gümüş takı ve aksesuarları tercih ederken bugün gerek fiyatların düşüklüğü, gerekse çeşit zenginliği açısından imitasyon ürünlerine daha çok para harcıyor.

2. Takı ve aksesuar firmaları, modanın değişimine büyük bir hızla ayak uydurarak çekim alanı yaratmayı başarıyor.

3. Özellikle Anadolu önemli bir büyüme potansiyeline sahip.

4. Kâr marjının 3 haneli rakamlara kadar çıkması sektörü cazip kılan etkenler arasında.

Nasıl yatırım yapılır?

Yatırım maliyeti kiralama giderleri hariç 50 bin ile 150 bin lira arasında değişiyor. Bu işe yatırım yapmak isteyenlerin mağazalar için işlek caddeleri ve AVM’leri tercih etmesi gerekiyor.

bijuteriBijuteri sektörüne profesyonel ortaklarla girmek riski daha da aşağı çekebilir. Zira şirketlerin markalaşarak büyümeyi tercih ettiği sektörde franchising sistemine olan talep de artmış durumda. Euromoda, Assortie, Sette, Next Accessory, Takıştır Bijuteri, The She, Takıcım, Black&White, Jeune&Belle, Dia Titanium, Accessorize öne çıkan markalar arasında yer alıyor. Şirketlerin bayilik koşulları değişiklik gösterirken bazı firmalar franchise giriş ücreti talep etmiyor.trendisfikirleri.com

Bu işi yapanlar ne diyor?

Bijuteri ve Aksesuarcılar Derneği Başkanı Eyüp Uğur

“Kâr marjındaki yükseklik yatırımcının ilgisini çekiyor. Son yıllarda sektörde birçok yeni marka ortaya çıktı ve bu markalar da franchise vererek zincirleşmeye başladılar”

Euromoda Genel Müdürü Ceyhun Türkgenç

“Düzenlenen fuarların da etkisiyle sektör son beş yıldır büyüyor. Biz 42 yıllık bir şirket olarak sektöre girmek isteyen firmalarla birikimimizi paylaşıyoruz. 50 metrekarelik bir mağazayı 100 bin dolara anahtar teslim veriyoruz. Bu işe yatırım yapılırken lokasyon çok önemli. İyi analizler yapıp doğru noktaya yatırım yapmak gerekiyor.”

Ekonomist

Tags:bijuter sektörü, bijuteride nasıl yatırım yapılır,euromoda

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ