EVİNİZE GÜNEŞ SANTRALİ KURUN

Elektrik üreterek hem kendi elektriğinizi üretin hemde bu işten para kazanmak istiyorsanız zaman gazetesinin bu haberini dikkatlke okuyunuz.

Güneş enerjisini elektriğe çeviren sistemle her hane küçük bir santral oluyor. Bir sayaç ile şehir ağına bağlanarak değiş tokuş yapılan sistem sayesinde yüksek elektrik faturaları gelmiyor. Hem de santralin büyüklüğüne göre para da kazanılabiliyor.

Dağ, bağ ve çiftlik evlerine Güneş Santrali Kurun

Ekonomideki cari açığa kalıcı şifa olarak görülen enerji açığını gidermek için rüzgâr ve sudan sonra güneş enerjisi üretecek şirketlere de lisans verilmeye başlanması, bu alanda çalışan şirketleri yatırıma yöneltti. Fotovoltaik isimi verilen, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistemle her hane, küçük bir santral olabiliyor. Hanelerin çatısına kurulan oturumlar aracılığıyla güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren ekipman, gündüz hanede kullanıldığı gibi fazlasını da sisteme veriyor. Bir elektrik sayacı aracılığıyla gece gündüz barter yapılan sistemle ay nihayetinde büyük elektrik faturaları gelmediği gibi santralin büyüklüğüne göre para da kazanılabiliyor. Ağdan bağımsız dağ, bağ ve çiftlik hanelerinde kurulan sistemlerde ise elektrik enerjisi lityum bataryalarda biriktirilerek, gece de kullanma olanağına kavuşuluyor.

Denizli’de 2006 seneninde kurulan, 17 ülkeye demir, çelik ve kablo ihraç eden Proton Otomasyon şirketi de bunlardan birisi. Şirketin idare heyeti başkanlığını da yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli Kadın Teşebbüsçüler Heyeti İcra Komitesi Başkanı Sündüz Apalı, eşi Ali Apalı’yla birlikte kurdukları Pronen Güneş Enerji Sistemleri aracılığıyla evlere veya işyerlerine elektrik santralleri kuruyor.

Sündüz Apalı, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere İran, Irak, Cezayir, Azerbaycan, Rusya ve Kazakistan’a otomasyon ürünleri ihraç ederlerken enerji işine de hobi olarak başladıklarını ancak devlet teşvik edince bu alanda yatırım yaptıklarını söylüyor. Apalı, “Avrupa’da, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yenilenebilir enerji üzerine yatırımlar var. Çin’de dahi buna yönelik yatırımlar başladı. İlk santralimizi, müşterilerimize göstermek için kendi çatımıza kurduk. Bizde yatırımcıya kâğıt üzerinde bir şeyler satmak çok zor. İşyerimizin üstünü tamamiyle oturumlarla kapladık. Takriben 90 bin kilovatsaat elektrik üretiyor. İçeride bizim ihtiyacımızdan fazlasını üretiyoruz, fazlasını sisteme veriyoruz. Beş aydır çalışıyoruz.” diyor.

Genel Müdür Ali Apalı ise devletin evde üretilen fazla elektriği sisteme verebilme olanağı sağlamasının büyük bir hak olduğunu belirterek, “Böylelikle ağ sistemi, bir çeşit depo olarak kullanılabiliyor. Çiftliklerde, elektriğin ulaşmadığı dağ ve bağ evlerinde ise batarya sistemi kullanılıyor ancak bir takım kimseler, bunları araba aküleriyle yapmaya çalışıyor. Bu akülerin boşalma sistemi randımanlı değil, şarj edilen elektriğin hepsi kullanılamıyor.” dedi. Almanya ve Japonya gibi Türkiye’den daha az güneş gören ülkelerde bile bu sistemin oldukça ilerlediğini anlatan Apalı, cari açığı azaltmada büyük katkısı olacağını vurguluyor. Evinize Güneş Santrali Kurun - Dağ, bağ ve çiftlik evlerine Güneş Santrali Kurun – Zaman

 

Tags:elektrik üretim maliyeti, güneş santrali kurma iş fikirleri 2014,iş fikirleri 2014

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

 

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ