FİRMALAR KADIN GİRİŞİMCİLERE DESTEK

PEŞİNDELER

yapı kredi kadın girişimciler iş geliştirme merkezi,kadın girişimcilere kredi 2013,kadın girişimcilere bayilik iş imkanı

Son yıllarda şirketlerin kadın girişimcilere yönelik olarak geliştirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) projelerindeki artış dikkat çekiyor. Bazı şirketler bu kapsamda kadınlara iş planı hazırlamaktan finans yönetimine kadar girişimci olmak için gereken bilgileri kapsayan eğitimler veriyor, bazıları girişimcilik yarışmaları düzenliyor, bazıları ise hali hazırda kendi işini yapan kadınlara hazırladıkları proje dahilinde kredi imkanı sağlıyor. Bu konuda kadın girişimcilere hem ürünleri, hem de KSS projeleriyle en çok dokunan şirketlerden biri Garanti Bankası. Kadın Girişimci Destek Paketiyle pek çok kadına finansman sağlayan banka Ekonomistle birlikte yedi yıldır Türkiye’nin Kadın Girişimci yarışmasını düzenleyerek onları bir anlamda cesaretlendiriyor. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezinin (BÜYEM) işbirliğiyle ücretsiz olarak Kadın Girişimci Yönetici Okulu eğitim programları düzenleyen Garanti Bankası nın amacı ise ekonomide daha da fazla kadın girişimcinin yer almasını sağlamak. Yapı Kredi’nin desteklediği Avrupa Birliği Aktif İş Gücü Programı kapsamındaki Kadın Girişimciler îş Geliştirme Merkezi projesi de girişimcilik ruhuna sahip kadınların iş dünyasına kazandırılmasını hedefliyor.

ÖDÜL GETİREN PROJE
Kadının iş hayatında daha fazla varlık göstermesi için proje geliştiren bir başka şirket ise Sanofi Grubu.

Şirket, Türkiye’deki kadın istihdamını artırmak üzere hayata geçirilen Geleceğin Kadın Liderleri projesi ile toplumsal destek ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarındaki en prestijli uluslararası ödüllerden Cummunitas 2012nin sahibi oldu.

Peki şirket bu proje kapsamında kadınlara ne yarar sağlıyor? Geleceğin Kadın Liderleri projesinde, programa katılan genç kadınlar, kariyer planlaması, iş ahlakı, etkin iletişim, işyeri davranış biçimleri, iş aramada teknolojinin kullanımı, CV yazma, mülakat süreci, hedef belirleme, bankacılık, telekomünikasyon ve reklamcılık konusunda eğitim alıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da, kadınların farklı alanlarda karşılaştıkları problemlere yenilikçi çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Intel Türkiye ve KAGÎDER işbirligiyle Genç Fikirler Güçlü Kadınlar’ acili yeni bir proje başlattı. Proje kapsamında uygulanacak Intel Genç Girişimciler Programı ile 18-30 yaş arasındaki gençlerin öncelikle kaynaklara erişmenin güç olduğu yoksul kesimlerde yaşayan kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve çalışma hayatı, eğitim, sağlık, çevre, yönetim mekanizmaları gibi alanlarda karşılaştıkları problemlere yönelik teknoloji destekli çözüm önerileri ve veya sosyal girişimcilik projeleri üretmeleri hedefleniyor.

GSM’CİLER KADINLAR İÇİN ATAKTA
Kadınların girişimci olarak iş hayatında yer almalarını sağlamak için çalışan kurumlar arasında rekabetin en yoğun olduğu telekomünikasyon sektöründen de iki şirket var; Turkcell ve Vodafone.

Turkcell, ekonomik üretime başlamak isteyen dar gelirli kadınlar için Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile işbirliğine giderek başlattığı cepten kalkınma seferberliği ile dikkati çekiyor. Turkcell in teknolojisiyle güçlendirilen sosyal borçlanma modeli sayesinde dileyen herkes dar gelirli kadınlara borç verebiliyor. Kime ne kadar borç vermek istediğinize kendiniz karar veriyorsunuz. Borç verdiğiniz kişi ise işini geliştirip taahhüt ettiği sürede bu borcu ödüyor. Ekonomiye Kadın Gücü seferberliğinin hedefi 4 yılda 100 bin kadını ekonomiye kazandırmak.

Vodafone Türkiye’nin, Aile ve Sosyal Politikalar Hakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGlDER) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘Teknolojide Kadın Hareketi” projesinin eğitim ayağı, İzmir, İstanbul, Samsun ve Ankara’nın ardından son durak olan Gaziantep ile tamamlandı. Projenin eğitim fazının tamamlanmasının ardından ‘Teknolojide Kadın Hareketi Yanşması’ başlatıldı.

Proje kapsamında eğitim almış ya da almamış, teknolojiye dayalı, uygulanabilir bir iş fikrine sahip tüm kadınların katılımına açık olan yarışmanın başvurulan 6 Şubat 2013’e kadar devam edecek.

Kaynak: Ekonomist

 

yapı kredi kadın girişimciler iş geliştirme merkezi,kadın girişimcilere kredi 2013,kadın girişimcilere bayilik iş imkanı,kadın girişimci desteği İZMir,2013 girişimcilik desteği veren kurumlar,kadınlara iş için para desteği veren kuruluşlar,kadınlara kredi veren kurumlar 2013,kss projelerinde kadına öncelik var,kurumsal sosyal sorumluluk,destek kredileri, kadın girişimciler, kadın girişimcilere estek, şirket destekleri

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ