ET,SÜT,YUMURTA,PEYNİR VE ENERJİ

Günümüzde tüketim iyice artmıştır,bunun doğal sonucu olarak tarım ve hayvancılık toplumların ihtiyaçlarına yeterince cevap veremez duruma gelmiştir.Bunun en güzel örneği tahıllar,et,süt,yumurta fiyatlarında artışlardır.Arz ve talep dengesinin,talep yönünde artması,fiyatları maalesef ki daha yukarılara çekerek,alım gücünü düşürmüştür.

Peki neden bu durum oluşmaktadır?Elbetteki tarım ve hayvancılık yatırımlarının yetersizliğinden dolayı bu durum oluşmaktadır. Peki kazancımı az,yoksa yıllarca kırsalda yapılan amatörce tarımın bir bıkkınlığımı var?

Eğer hayvancılıkla uğraşıyorsanız,günümüzde para kazanamamak imkansızdır.Büyükşehirlerde yaşayan insanlar bu ürünlere sahip olabilmek için aylık gelirlerinin yarısından fazlasını,bu temel tüketim gurubuna harcamaktadırlar.

Aylık giderleri şöyle bir düşünelim enerji kullanımı için harcama kalemi,kahvaltı sofrasının temel ürünleri,peynir çeşitleri,et ve türevleri,kaymak,bal,zeytin,zebze ve meyveler,yumurta vs..Diğer öğünlerin ana unsurlar kırmızı et ve tavuk..

Bu ürünlere sahip olabilmek ve sağlıllı bir şekilde beslenmek, yaşayabilmek için,ortalama bir insanın aylık gideri 1.000-1500 TL'dir.Satın aldığımız bu ürünlerin,sağlıklı bir beslenmeye ve yaşamaya uygun olup olmadığını bilmiyoruz yada öyle olduğunu varsayarak satın alıyoruz.

Şöyle bir sonuca varmak gerekiyor,sadece hayvancılık yaparak temel tüketim gurubunun yarısını sadece hayvanlardan karşılayabiliyoruz.Gelişen teknoloji ve doğanın biz insanlara sunduğu bu mükemmel canlılar,tek başlarına dahi biz insanlar için bulunmaz bir kaynaktır.

Şöyle bir tesis düşünün

30-40 Dönüm arazi içinde,güneş panelleri uygun şekilde ve ergonomik bir planlamayla yerleşmiştir,Çiftliğin içinde 100 Adet inek 1.000 adet tavuk olduğunu varsayalım,bunların bir yatırımcı için ortalama maliyeti ,konumuna bağlı olarak 2.000.000 ile 5.000.000 Tl arasındadır.

Bu tesisten ne kadar para kazanılabilir?

100 Adet inekten günde 2.500-3.000 lt süt alabilirsiniz.

Çiftleştirerek sürünüzü artırabilirsiniz,sütten kesilen inekleri,yada sadece kesim için beslenen hayvanlarının etlerini satabilirsiniz,sadece sütten günlük 2.000 Tl kazanabilirsiniz

1.000 Tavuktan günde 700 yumurta aldığınızı varsayalım,700 yumurtadan günlük kazanç 150 Tl

Sadece süt ve yumurtadan aylık kazanç 60.000 Tl,yıllık kazanç 720.000 tl

Elbetteki bu basit bir hesap fakat burada sadece 2 kalemden bahsettik,et ,süt,yumurta,kaymak,peynir çeşitleri,biyogaz,elektrik vb...

Aslında bu küçük çaplı bir ülke,istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz herşeye sahip olabileceğiniz bir fabrika..

Bu durumun en güzel yanı ise,ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri,güvenli bir şekilde tüketilebilecek olmanızdır,parasal kazanımı ise doğru bir şekilde yapıldığında servet kazandırabilir.Devlet teşvikleride cabası...

 

Tags:iş fikirleri,tarım ve hayvancılık iş fikirleri,hayvancılık,hayvancılık yaparak para kazanma,biyogaz,elektrik üretimi

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ