KONUT YALITIM İŞİ HERKESİN İŞTAHINI

KABARTIYOR

Kentsel Dönüşüm, Boyacıların İştahını Kabarttı

bina yalıtımıKentsel dönüşüm süreci ve binalara getirilen Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğuyla birlikte 7 milyar TL'lik büyüklüğe ulaşan yalıtım pazarı, boyacıların iştahını kabarttı

Kentsel dönüşüm süreci ve binalara getirilen Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğuyla birlikte 7 milyar TL'lik büyüklüğe ulaşan yalıtım pazarı, boyacıların iştahını kabarttı. Dyo, Polisan, Betek, Kalekim, Düfa gibi sektörün dev boya üreticileri yeni yatırımlar için gün sayıyor. 16 milyon konutun yalıtımı için sıraya giren boya firmaları, CNR Expo İstanbul'da düzenlenen "paintistanbul"da yeni yatırımlarını açıkladılar. Firmaların yatırımları arasında yeni fabrika kurulumu, kapasite artırımı ve satış ağını genişletmek bulunuyor.

Binalarda enerji kimlik belgesi zorunluluğunun 2017 yılında yürürlüğe girecek olması boya firmalarını yalıtım pazarına yönlendirdi. Türkiye'de yalıtımı henüz yapılmamış 16 milyon konut bulunduğu belirtiliyor. Bu dev yalıtım pazarına talip olan boya firmaları, yeni yatırımlarının rotasını CNR EXPO'da CNR Ekspo Fuarcılık ve Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) iş birliğinde düzenlenen "paintistanbul 2012"de belirlediler.

Fawori markasıyla fuara katılan Betek Boya Grubu, 104 bin metrekarelik Kayseri Fabrikası'nın açılışını geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirdi. Firma, Anadolu'nun en büyük dış cephe ısı yalıtım sistemleri üretim tesisi ile birlikte yılda 36 milyon metrekarelik ısı yalıtım sistem ürünleri üretecek. 2005 yılında Klimatherm markasıyla yalıtım sektörüne adım atan Yaşar Grubu, Dyo markasıyla fuara katıldı. Isı yalıtım sektöründe her yıl yüzde 100 büyüyen firma, bu alana yönelik yatırımlarını hızlandıracak. Klimatherm, yalıtım sektöründeki payını artırmak için önümüzdeki dönemde üretim kapasitesini artırıp satış ağında genişlemeye gidecek.

-KALE GRUBU ERZURUM'A FABRİKA AÇACAK-

Boya, sıva, dış cephe kaplamaları ve yalıtım sektörünün köklü firmalarından Kale Grubu da Kalekim markasıyla paintistanbul'a katıldı. 2017 yılında zorunlu hale getirilecek Enerji Kimlik Belgesi uygulamasıyla artık yalıtımsız konut kalmayacağını belirten Kalekim Ürün ve Marka Yöneticisi Nur Esra Kardeş, Kale Grubu olarak bu alana yatırımı artıracaklarını söyledi. Hali hazırda Rusya ve Türkiye genelindeki 5 fabrika ile yapıştırma harcı ve sıva üretimi gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Kardeş, Erzurum'da yeni bir yapı kimyasalları fabrikası kurmak için çalışmalar yürüttüklerini açıkladı.

bina yalıtım fiyatları

-POLİSAN 2 YENİ FABRİKA İÇİN DÜĞMEYE BASTI-

Exelans Energy markasıyla 5 yıldır yalıtım malzemeleri üretimi gerçekleştiren Polisan da Kayseri ve İstanbul'da 2 fabrika yatırımı için düğmeye bastı. Boya ve yalıtım malzemelerinin artık paket satış olarak müşteriye sunulduğunu belirten Polisan Isı Yalıtım Sistemi Yöneticisi Tuncel Altınel, "Her yıl ısı yalıtımında yüzde 100 büyüyoruz. Paket satışta Türkiye'de ikinci sıradayız. Bu alana yönelik yeni 2 yatırımımız olacak. 2014 yılında hayata geçirmeyi planladığımız bu dev yatırımlarla, yalıtımcılara köpük hammaddesi satışı gerçekleştireceğiz" dedi.

-DÜFA'DAN 120 MİLYON DOLARLIK YATIRIM-

Tuzla'daki boya ve vernik fabrikasında meydana gelen yangınla gündeme gelen Kayalar Şirketler Grubu'na ait Düfa Boya'da, yangının yaralarını kısa sürede sarıp paintistanbul'daki yerini aldı. Konutlardaki ısınma maliyetini yüzde 50 düşüren yalıtımın 2017 yılında zorunlu hale geleceğine işaret eden Düfa Boya Bölge Satış Şefi Coşkun Taşkın, firma olarak bu alan yatırımı artıracaklarını söyledi. 2013 yılında 120 milyon dolarlık 3 yeni fabrika yatırımına hazırlandıklarını belirten Taşkın, "Bunlardan biri, yalıtım alanında olacak. Kartal'da kurmayı planladığımız bu fabrikayı 7 ay içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

-LEKE İTİCİ, KÜF TUTMAYAN BOYA-

Yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi gören fuarda oluşan iş hacmi katılımcıların yüzünü güldürdü. "paintistanbul 2012 Boya Sanayi, Hammadde ve Yardımcı Maddeler Fuar ve Kongresi"nde l.100'ü yabancı olmak üzere toplamda 11 bin 50 profesyonel ziyaretçi katılımcılarla iş teması kurdu. Fuarı Türkiye'nin yanı sıra Irak, İran, Suriye, Bulgaristan, Gürcistan, Mısır, Özbekistan ve Azerbaycan'ın aralarında olduğu çok sayıda ülkeden alıcı ziyaret etti. Paintistanbul Fuarı yenilikçi ürünlerin de geçidine sahne oldu. Yeni ürünlerin tanıtımının yapıldığı fuarda hibrit teknolojisiyle üretilen leke tutmayan boyanın yanı sıra bakteri üretmeyen boya, sprey boya, cam sıva, beton görünümlü hazır sıva, ışıkla kendini temizleyen boya gibi ürünler ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Kaynak:yatirimyeri

Tags:Bina yalıtımı,bina yalıtım fiyatları,kentsel dönüşüm, Enerji Kimlik Belgesi, Dyo, Polisan, Betek, Kalekim, Düfa, CNR Expo İstanbul

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ