İŞ KURMAK İSTEYENLER İÇİN İŞLERİNDE

BAŞARILI OLMA YOLLARI

İş kurmak ve işte başarılı olmak ...

Çoğu zaman bana kariyerim boyunca başarılı işler kurmamın sırrı ya da tutarlı bir cevabını bulup bulmadığım sorulur. Ben de başarılı Virgin girişimlerini ve biz bir şeyleri tam yapmadığımızda nelerin yolunda gitmediği konusunda ayırıcı noktalar üzerinde düşünerek biraz zaman geçirdim.

Geçen 40 yılın üstüne kafa yorarak 5 “sır” buldum.

1. Yaptığınız şeyden keyif alın.
İş kurmak çok fazla çalışma gerektirdiğinden ve çok zaman alacağından, bu sürede yaptığınız şeyden keyif alsanız iyi olur. Virgin’i Batı Londra’da bir bodrum katında kurduğumda, bir imparatorluk kurma amacında değildim. Amacım faturaları öderken keyifle yapabileceğim bir iş yaratmaktı.

Büyük plan ya da strateji yoktu. İsmin kendisi bile ayaküstü bulundu. Bir gece ben ve arkadaşlarım bir şeyler içip muhabbet ederken hepimiz iş dünyasında yeni olduğumuz için grubumuza “Virgin” /bakir/bakire) demeye karar verdik. Bu isim öyle kaldı.

Benim için iş kurmak tamamen gurur duyacağım bir şey yapmak, yetenekli insanları bir araya getirmek ve diğer insanların hayatında gerçekten fark yaratacak bir şey yaratmaktır.

İş adamı ya da iş kadını, sanatçıdan çok da farklı değildir. Yeni kurduğunuz iş boş bir tuvaldir ve onu doldurmak zorundasınızdır. İyi bir sanatçı nasıl her detayı tuvaline işlerse, siz de bir iş insanı olarak başarılı olmak için işinizi kurarken en küçük şeyleri bile doğru yapmak zorundasınızdır. Ancak bir sanat eserinin aksine, iş hiç bir zaman bitmez, sürekli gelişir.

Eğer iş insanı diğer insanların hayatına gerçek bir değişiklik getirmek isterse ve bunu başarırsa, faturalarını ödeyebilecek ve büyümeye hazır başarılı bir iş sahibi olacaktır.

2. Kendini gösteren bir şey yaratın.
Bir ürününüz, servisiniz ya da markanız olabilir ama modern dünyada bir şirket kurmak ve ayakta kalabilmek kolay değildir. Aslında bugün bir iz bırakabilmek için gerçekten farklı bir şeyler yapmanız gerekir.

Son 20 yılın en başarılı işlerine bakın. Örneğin Microsoft, Google ve Apple daha önce hiç yapılmamış bir şey yaparak ve yenilik getirmeye devam ederek sektörü kökünden değiştirdiler. Şu anda baskın güçlerin arasında yer alıyorlar.

3. Çalışanlarınızın gurur duyabileceği bir şey yaratın.
Takımınızdaki insanlar en büyük servetinizdir.

İyi bir lider olun.
Lider olarak çok iyi bir dinleyici olmalısınız. Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz ancak hiç fikir alışverişi yapmadan diğerlerine görüşlerinizi zorla kabul ettirmeye çalışmanın bir anlamı yok. İyi fikir ve tavsiyeler kimsenin tekelinde değildir.

Odanızdan çıkın, insanları gözlemleyin, onları dinleyin ve onlar hakkında bilgi edinin. Bir lider olarak insanları övme konusunda da çok başarılı olmalısınız. Hiç bir zaman herkesin önünde bir çalışanı eleştirmeyin veya öfkeye kapılmayın ve güzel yapılan bir iş için iş arkadaşlarınızı yüceltmeyi ihmal etmeyin.

İnsanlar övüldükçe gelişme gösterir. Çoğu zaman neyi yanlış yaptıklarının söylenmesine ihtiyaçları yoktur, çünkü çoğu zaman zaten biliyorlardır. Eğer biri işi götüremiyorsa, onu otomatik olarak işten atmayın. Bir şirket tam anlamıyla bir aile olmalıdır. Şirkette onlara daha iyi uyan bir iş var mı diye bakın. Çoğu zaman her türlü karaktere uygun iş bulabildiğinizi fark edeceksiniz.

5. Görünür olun.
İyi bir lider masanın arkasına saklanmaz. Hiç bir zaman ofiste çalışmadım, her zaman evden çalıştım. Ancak sık sık dışarı çıktım ve insanlarla bir araya geldim. Her zaman seyahat ediyorum ama yanımda mutlaka yolda aklıma gelen soruları, endişeleri veya iyi fikirleri yazmak için bir defter taşıyorum.

Eğer Virgin Atlantic uçağındaysam, dışarı çıkıp personelin hepsiyle ve yolcuların çoğuyla tanışıyorum. Bir grup Virgin Atlantic kabin görevlisiyle karşılaştığımda, en az 10 öneri ya da fikrim oluyor. Eğer onları yazmazsam, ertesi gün sadece bir tanesini hatırlayabilirim. Bu nedenle uçaktaki bütün müşterilerin ellerini sıkar, birinin bir tavsiyesi ya da sorunu olup olmadığına bakarım. Aldığım geri dönüşleri tek tek isimleri ve e-posta adresleriyle birlikte yazarım ve ertesi gün onları cevapladığımdan emin olurum.

Tabii ki, aynı anlayışa sahip işletme müdürlerini işe aldığımızdan da emin olmaya çalışırım. Böylece küçük bir aile şirketi nasıl müşterilerine sorumlu ve arkadaşça yaklaşıyorsa biz de büyük şirket grupları olarak aynı şekilde faaliyet gösterebiliriz.

En başından iş kuruyorsanız, ilk yıllar için anahtar kelime “hayatta kalmak”tır. Hayatta kalmak zordur. İlk başta dünyayı kurtarmak konusunda üzülmek için enerjiniz ya da zamanınız yoktur. Faturaları ödeyebileceğinizden emin olmak için savaşmak zorundasınızdır. Gerçek anlamda tüm odağınız hayatta kalmak olmalıdır.

Doğal olarak, eğer hayatta kalamazsanız, sadece birçok işin battığını ve en iyi derslerin başarısızlıklardan öğrenildiğini hatırlayın. Hemen cesaretiniz kırılmasın! Ayağa kalkın ve yeniden deneyin!

Richard Branson

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ