JAPON DEVİ MİZUHO BANK TÜRKİYE'YE GELİYOR

Toplam 1.9 trilyon dolarlık aktifleriyle Japonya'nın en büyük bankalarından olan Mizuho Corporate Bank, geçen Şubat’ta Türkiye'deki ilk temsilciliğini açtıktan sonra, işbirliği anlaşması için Akbank'ı seçti. Akbank ve Mizuho Corporate Bank arasında imzalanan işbirliği anlaşması ile müşterilere ticari bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında hizmet sunulacak. 3 Eylül 2012 tarihinde, Sabancı Center’da gerçekleştirilen imza törenine Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, Mizuho EMEA Bölgesi Şirket İcra Kurulu Başkanı Atsushi Narikawa ve İcra Kurulu Üyesi ve Yapılandırılmış Finans Dairesi Genel Müdürü Hideaki Kuraishi’nin yanı sıra iki bankanın temsilcileri katıldı.Yabancı finans kuruluşlarının, başarılı performansıyla öne çıkan Türkiye’ye ilgilerinin artarak sürdüğünü vurgulayan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Ülkemiz istikrarlı ortamını ve sürdürülebilir büyüme performansını devam ettiriyor.

Global ekonomideki çalkantıya rağmen Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırımlar artış trendi gösteriyor. 2003’ten önce, yıllık en fazla 1 milyar dolar yatırım çeken ülkemiz, 2003-2011 döneminde 110 milyar dolar yabancı yatırıma ev sahipliği yaptı. Son yıllarda Japon şirketlerin Türkiye’ye ilgisinin ve yatırımlarının da arttığını görüyoruz. Japonya geçen yıl yaklaşık 115 milyar dolar doğrudan yatırım ile ABD'nin ardından yurt dışına en fazla yatırım yapan ikinci ülke. 2003-2011 arası Japon firmalarının ülkemizdeki yatırımları 750 milyon dolara ulaştı. Türkiye’de yerleşik Japon ve Türk-Japon ortaklığı firma sayısı 130’u geçmiş durumda. Japon şirketlerin önümüzdeki yıllarda Türkiye'deki büyük altyapı projelerine, yeni santrallerin kurulmasına ve yenilenebilir enerjiye önemli yatırımlar yapması bekleniyor.

Bugün imzaladığımız anlaşma ve işbirliği ile Türk-Japon ilişkilerinin daha da ivme kazanmasına katkı sağlıyoruz.” dedi.Akbank ve Mizuho Corporate Bank arasında imzalanan anlaşmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Mizuho EMEA Bölgesi Şirket İcra Kurulu Başkanı Atsushi Narikawa ise “Türkiye’de tercih ettiğimiz banka olan Akbank’la aramızdaki işbirliği anlaşması bu ülkedeki faaliyetlerimiz için bir dönüm noktasını oluşturuyor. Bu işbirliği ayrıca Akbank’la aramızdaki ilişkilerin daha da derinleşmesi için ayrı bir fırsat sunuyor” dedi.

 

Tags:japan bank,mizuho bank, Atsushi Narikawa

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ