KARAKILÇIK PİRİNCİN KİLOSU 10 LİRA

karakılçık pirinciGün geçmiyorki yeni bir ürünün fiyatı hakkında,basında haberler çıkmıyor.Bolu'nun Kıbrısçık ilçesinde üretimi yapılan karakılçık pirinci,piyasadaki en pahalı pirinç olma özelliğini taşıyor.

Normal pirinçler 3-4 liradan satılırken, karakılçık pirinci 9-10 liradan alıcı buluyor.Kıbrısçık ilçesinde üretilen, lezzetiyle yoğun talep gören karakılçık pirinci, pazarlama problemi olmaksızın kilosu 10 liradan satılıyor. Kıbrısçık ilçesinde yaşayan 7 köyün sakinleri 4 kuşaktır karakılçık pirinci üreterek geçimini sağlıyor. Kent merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunan ve arazi yapısı nedeniyle tarıma çok elverişli olmayan ilçede Türkiye'nin en kaliteli pirinci üretiliyor.

PATENT İÇİN GİRİŞİMDE BULUNDU
Kıbrısçık Belediye Başkanı Kemal Aktaş, köy sakinlerinin 4 kuşaktır pirinç üreterek geçimini sağladığını söyledi. İlçeye bağlı 7 köydeki 500 dönümlük arazide üretilen 100 ton pirince halkın yoğun ilgi gösterdiğini aktaran Aktaş, ''Kıbrısçık pirincini diğer pirinçlerden ayıran çok önemli bir özellik var. Bu pirince 'karakılçık çeltiği' deniliyor, bu çeltik tohumu sadece bizim bölgemize has. Normal pirinçler 3-4 liradan satılırken, karakılçık pirinci 9-10 liradan alıcı buluyor, üreticilerimiz ürünlerini pazar aramadan satıyor'' dedi.
Aktaş, Türkiye'nin başka bölgelerinde denemesi yapılan ama istenen verim alınamayan çeltiğin patentini almak için çeşitli girişimlerde bulunduklarını belirtti. (AA)

Tags:iş fikirleri,tarım üzerine iş fikirleri,gıda iş fikirleri,Karakılçık pirinci, çeltik, Arazi, patent ,kıbrısçık

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ