LED AydInlatma Teknolojİsİne

YatIrIm YapIn

led fiyatları,led yazılım,led satışakıllı bina, Enerji Verimliliği, LED ampuller, LED aydınlatma teknolojisi, LED pazarı, LED teknolojisi,led lamba nedir,led lamba yapımı,şerit led lamba,iş fikirleri 2013

LED aydınlatma teknolojisi önümüzdeki dönem en hızlı büyüyen alanlardan biri olacak. Şu anda genel aydınlatma içindeki payı yüzde 12 civarında olan LED’in 2020’ye kadar pazar payını yüzde 70 seviyesine çıkarması bekleniyor.

Enerji verimliliği günümüzün en önemli gündem maddelerinden biri. Bu yüzden de gelişmiş ülkelerde LED kullanımı hızla artıyor. Özellikle geçtiğimiz yıl Evrupa Birliği’nin (AB) şeffaf ampullere getirdiği yasakla, LED pazarı hızlı bir büyüme süreci içine girdi.

Açılımı ‘Light Emitting Diode’ (Işık Yayan Lamba) olan LED ampuller, klasik ampullere kıyasla enerji verimliliği ve yaydığı düşük karbondioksit ile farklılaşıyor. Örneğin normal ampullere göre, ortalama yüzde 80 enerji tasarrufu sağlıyor.

Net veriler olmasa da, ev, ofis, mağaza ve endüstriyel tesis aydınlatmalarından oluşan genel aydınlatma pazarının Türkiye’de 1.5 milyar Euro’luk bir pazar olduğu tahmin ediliyor. Bu pazar içerisinde önümüzdeki dönemde en hızlı büyüyecek alanın ise LED pazarı olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Şu anda genel aydınlatma içindeki payı yüzde 12 civarında olan LED’ler 2020 yılına kadar pazar payını yüzde 70 seviyesine çıkaracak. Bu da pazara birçok yeni oyuncu sokuyor.

EN UCUZ TASARRUF

Peki, pazardaki bu hızlı büyüme nasıl gerçekleşecek? Öncelikle önümüzdeki 10 yıllık dönemde off grid (şebekeden bağımsız) ve smart grid (akıllı şebeke) uygulamalarıyla birlikte yeşil bina ve akıllı bina konseptine olan talebin artması LED aydınlatma pazarını da büyütecek. Dünya genelinde 10 yılda 10 kat bir büyümeyle birlikte yaklaşık 65 milyar Euro’luk bir pazar öngörülüyor. Sektör temsilcileri, www.trendisfikirleri.com.com aydınlatma sektörünün LED aydınlatmaya adaptasyon sürecinin önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleşeceğini düşünüyor.

Diğer taraftan, enerji kaynaklarının yetersizleşmesi ve buna bağlı fiyat artışları, tasarrufu da zorunlu hale getiriyor. LED teknolojisi, eski tip aydınlatmayla birebir değişime girebildiği için şu an en ucuz tasarruf olarak da kabul ediliyor.

Tüketicilerin bu konuda bilinçlenmesiyle birlikte bireysel pazarda da hızlı bir büyüme bekleniyor.

HEDEF YÜZDE 50

Pazarın en yeni oyuncularından biri olan Vestel, LED aydınlatma alanında önümüzdeki dönemde ana oyunculardan biri olmayı amaçlıyor. Geleceğin en önemli konula-nndan birinin verimli enerji tüketimi olduğunu söyleyen Vestel LED Aydınlatma Genel Müdürü Serkan Öz-kök, LED aydınlatmanın Türkiye’de ve dünyada iyice yaygınlaşacağı 2013’te en az yüzde 50 pazar payı hedeflediklerini dile getiriyor.

Ev, ofis, dış mekân ve bina aydınlatması çeşitleriyle geniş bir ürün gamına sahip olduklarını belirten Özkök, yakın bölgelerdeki pazarlar için üretim ve dağıtım üssü olmayı amaçladıklannı da söylüyor.

Serkan Özkök, Ingiltere, Almanya, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Ortadoğu ülkelerindeki projeler için görüşmelere devam ettiklerini belirtirken, özellikle Türk Cumhuriyetle-ri’nde devlet eliyle yürütülen enerji verimliliği projeleri için çözüm sunduklarını sözlerine ekliyor.

ŞİMDİLİK PAHALI

LED çip üreticisi de olması nedeniyle pazarda tanınan isimlerden biri olan Patan, LED aydınlatma pazarında önümüzdeki yıllarda hızlı bir büyüme bekliyor. Alman Optogan’ın temsilcisi olan şirket, Türkiye dışında Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun da distribütörlüğünü yürütüyor. Aynca kendi markası olan Ledison ile de iç pazarda etkin olmayı hedefliyor.

Genel Müdür Ahmet Patan, “LED aydınlatmanın 21’inci yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri olacağına inanıyorum” derken, LED dönüşümün konut aydınlatmasından çok, endüstriyel ve ticari aydınlatmada bir ihtiyaç olarak öne çıktığını söylüyor. Patan, mevcut LED teknolojisinin orta gelirli bir hanenin bir defada 5-10 ampul alabilmesi için şimdilik pahalı olduğunu dile getirirken, önümüzdeki yıllarda pazann hızla büyüyeceğine dikkat çekiyor.

DEKORASYONDA BÜYÜYECEK

Philips, LED pazarın en önemli isimlerinden biri. Ampul pazarında en kuvvetli isimlerden biri olan şirket, ev armatürleri pazarında da pazar payını 2015’e kadar yüzde 10’a yükseltmeyi hedefliyor.

Bugüne kadar pek çok markanın mağaza ve vitrinlerine aydınlatma çözümleri sunan Philips, bu pazar büyümesini özellikle elektronik zincir marketlerdeki büyümeyle gerçekleştirecek.

Philips Aydınlatma Türkiye Satış Direktörü Hakan Payzun, LED’i elektriğin icadından bu yana aydınlatma sektörünün tanık olduğu belki de en önemli buluş olarak görüyor. Türkiye’de birçok şehirde LED aydınlatma projelerine imza attıklarını belirten Payzun, “Boğaziçi Köprüsii’nden Erzincan Tren Garı’na, Selimiye Camii’nden, İzmir Saat Kulesi’ne kadar şehirlerin sembolü haline gelmiş pek çok önemli yapı Philips tarafından aydınlatıldı” diyor.

İLK ÜÇÜ GÖZÜNE KESTİRDİ

Japonya ve Asya kıtasının önemli aydınlatma markalarından biri olan Toshiba, yakın zamanda Avrupa pazarına LED aydınlatma ürünleri ile bir giriş yaptı. Toshiba Türkiye Distribütörü TNB Genel Müdürü Aytaç Biter, LED aydınlatma pazarında hem ampul hem de armatür kategorisinde yer aldıklarını söylerken, bu iki ana başlık altında yaklaşık 200 çeşit ürünün satışını yaptıklannı dile getiriyor. “Şu anda LED aydınlatmada Türkiye’deki ilk 5 markadan biriyiz. Bu yılki hedefimiz pazardaki 3 büyük markadan biri olmak” diyen Biter, LED’in aydınlatma içindeki oranının her geçen gün arttığını dile getiriyor.

LED ampul pazarının hızlı büyümesinde kuşkusuz verimliliğinin önemli bir rolü var. Kullanıma bağlı olarak ortalama 100 bin saat /20 yıl ömrü olan LED ampuller, ortalama yüzde 80 enerji tasarrufu sağlıyor. Özellikle düşük elektrik tüketimi nedeniyle ticari işletmeler için oldukça cazip olan bu teknoloji, evlerde henüz yeterli yaygınlığa ulaşmış değil. Bunun en önemli nedeni ise pahalı oluşu.

LED ampuller, ortalama 6.5 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, fiyatlarda yaşanacak gerileme, pazarı da hızla büyütecek. Türkiye genel aydınlatma pazarının 2020 yılı itibariyle 4 milyar Euro’luk bir büyüklüğe ulaşması ve LED kullanım oranının yüzde 70’lere yaklaşması bekleniyor. Emrah Gürkan / Ekonomist

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ