2012'NİN SON GİRİŞİMCİLERİ,MELEK YATIRIMCI

MERKEZİNDE PROJELERİNİ SUNDULAR

Melek girişimciler 2012'nin son projelerini melek yatırım merkezinde yatırımcılara tanıttılar.

İstanbul Melek Yatırımcı Merkezi (İMYM) tarafından düzenlenen 2012 yılının son girişimci-yatırımcı buluşması geçen hafta gerçekleşti ve muhtemelen adını çok fazla duymadığımız girişimler Microsoft Bizspark’da kendini yatırımcılara tanıttı.

Büyük oranda profesyonel iş tecrübesi olan girişimcilerin sahne aldığı etkinlikte gelecek vaad eden 13 girişimci projelerini sundu. Aşağıda bu girişimlerden bahsederken paylaşılan pazar büyüklüklerine de yer vereceğiz.

Etkinlik düzenlenyenlere özel hizmet

etkinlikfabrikam1) Etkinlikfabrikam.com: Ceren Çubukçu’nun kurucusu olduğu girişim adından da anlaşılacağı gibi etkinlik odaklı bir hizmet. Her büyüklükteki organizasyonlar için tanıtım ve kendin-yap (self-servis) modelinde bilet satış hizmeti sunuyor. Kitlesel yatırım (crowdfunding) modeli ile bilet satışı gerçekleştirmeyi hedefleyen girişim İstanbul merkezli.

İş modeli; Platform üzerinden satılan her biletten yüzde 5 komisyon alınacak. Etkinlik duyuruları yapan sitelerle gelir ortaklığı modeli uygulanacak. Site henüz yayına geçmiş değil.

Pazar büyüklüğü; Türkiye 2011 hanehalkı kültür harcamaları büyüklüğü 7.2 milyar TL dir.Türkiye 2012 internet erişimi piyasası ise 5.2 milyar dolar. Proje 6,3 milyon kültür takipçisine ve 4 milyon profesyonele ulaşmayı hedefliyor. Hedeflenen kültüret kinlikleri pazarının büyüklüğü ise 4 milyar TL (kongre pazarı hariç).

Benzin istasyonlarında insan yüzüne duyarlı reklam ekranları

myriad2) Myriad: Jonathan Rawling, Dilay Mayadağ ve Dave Rogers tarafından kurulan Myriad, Benzin istasyonlarına ölçümlenebilir reklam uygulamaları satmayı hedefliyor. İlk aşamada sadece benzin istasyonlarının iç mekanına yönelik olarak insan yüzüne duyarlı kameralarla entegre edilmiş reklam ekranları kullanmayı hedefleyen girişim Avrupa’daki benzer iş modellerinin hızla büyüdüğünü ve 10 ülkede 5000'den fazla istasyona yayıldığını söylüyor.trendisfikirleri.com

İş modeli; Projede yüz takip sistemiyle takip edilen reklamlar üzerinden reklam hizmet bedeli alınıyor. İstanbul merkezli girişim Ağustos 2012'den beri faaliyette.

Pazar büyüklüğü; Türkiye’de 17 milyon araç bulunuyor. Bu araçların yaklaşık 3,5 milyonu İstanbul’da. Batı bölgelerde benzin istasyonlarını ayda 20 – 35 bin müşteri ziyaret ediyor ve girişim ilk önce başta İstanbul bölgesinde yer alan 250 benzin istasyonuna ulaşmayı hedefliyor.

Apartman yönetim sisteminde yeni bir oyuncu

3) MyCloudcity.com: Profesyonel apartman ve site yönetimine yönelik web tabanlı bir otomasyon sistemi. Önder Uzun ve Ahmet Terzioğlu tarafından kurulan girişim İstanbul merkezli.

İş modeli; Ürünün kullanıldığı yerlerde konut başına ve işyeri başına aylık ödeme alınıyor. Şu an hizmet verilen yapı yönetim firması sayısı ise 150. Bu firmalarda toplam 750 bin konutun yönetim takibi yapılıyor.MyCloudCity ise Ağustos 2012'den beri faaliyette ve halen 3500 konutluk bir yapı yönetim firmasına hizmet veriyor.trendisfikirleri.com

Pazar büyüklüğü; Türkiye’de 6 büyük ilde toplam 6 milyon konut bulunuyor. Hedef kitlede bulunan profesyonel site yönetiminin olduğu konut sayısı yaklaşık 1 milyon.

Ana dilinizi öğrendiğiniz gibi yabancı dil öğrenin

voscreen4) Voscreen.com: Deniz Dündar tarafından kurulan girişim yapay zeka ile ikinci dil öğrenimini daha etkili ve eğlenceli hale getirmeyi hedefliyor. Kendini eğitim-teknoloji ve sosyal medya platfomu olarak tanımlayan girişim anadil öğrenme sürecinin ve ortamının inceleyerek kendini geliştiriyor.

İş modeli; Site üzerinde yayınlanan reklam videolar şimdilik düşünülen gelir kanalı. Site Ağustos 2012'den itibare faaliyette ve 20 Aralık 2012 tarihine kadar yaklaşık 120 ülkeden 570 bin ziyaretçisi olmuş. Toplam 54 bin kayıtlı üyeye ulaşmış.

Pazar büyüklüğü; 2008 yılında tahmini büyüklüğü 8,4 milyar avro olan dil sektörünün içerisinde, sözlü ve yazılı çeviri sektörünün tahmini büyüklüğü, yazılım ve web sitesi yerelleştirmesini de içine alacak şekilde 5,7 milyar avroyu buluyor. Aynı yıl için dil teknolojileri araçları sektörünün büyüklüğü 568 milyon avro, altyazı ve dublaj çevirisi sektörünün büyüklüğü 633 milyon avro, dil eğitimi sektörünün büyüklüğü 1,6 milyar avro ve konferanslara çok dilli hizmet sunan kurumların toplam büyüklüğü ise tahmini 143 milyon avro olarak hesaplanmış.

1 | 2 | 3

 

Kaynak:webrazzi

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ