2012'NİN SON GİRİŞİMCİLERİ,MELEK YATIRIMCI

MERKEZİNDE PROJELERİNİ SUNDULAR

 

mobiroller

1)Mobiroller: Erol Kabadayı ve Volkan Kasaroğlu mobil uygulama sahibi olmak isteyen KOBİ’lere yardımcı olmak istiyor. Web tabanlı bir uygulama olan Mobiroller ile sıradan internet kullanıcılarının dahi kolayca mobil uygulama oluşturmasını sağlıyor. Bulut altyapısıyla Platform, Hotel, Dergi ve KOBİ dikeylerine hitap eden girişim Antalya’da konumlanmış.

İş modeli: Aylık kiralama yöntemiyle gelir sağlayan Mobiroller, 2012 Ocak ayından beri aktif, AR-GE sürecinin 1. fazı tamamlanmış. Şimdiye kadar 24 uygulama satılmış.

Pazar büyüklüğü; 2012 yılında dünyada mobil uygulama pazarının toplam büyüklüğü yaklaşık 30 milyar dolar. Türkiye’deki KOBİ sayısı 1.8 milyon KOBİ.

Moda temelli sosyal e-ticaret sitesi

modamagic2) Modamagic.com: Onur Erdoğru, Zekeriya Pehlivan, İhsan Dişkan ve Özer Yılmaztekin Moda Magic’in kurucuları. 4 kişilik ekip 15-34 yaş arasındaki kadınları hedefleyen bir sosyal moda oyunu ve sosyal ticaret platformu geliştirmiş.

İş modeli; Gelir ortaklığı, sadakat programları ve sanal eşya satışlarından gelir elde etmeyi hedefleyen ModaMagic, bu ay içinde yayına geçmeyi hedefliyor.trendisfikirleri.com

Pazar büyüklüğü; Yurtiçi perakende pazar büyüklüğü 2011 Aralık itibariyle toplam 14 milyar TL. Toplam imalat ve ihracat yapan firma sayısı 11.500. Türkiye’de bulunan marka sayısı ise 40.000'den fazla.

Her masaya kablosuz şarj teknolojisi

elecreate3) Elecreate: Listenin en çok dikkatimi çeken girişimlerinden biri Elecreate. İTÜ Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olan Aydın Dikkulak, Ferit Güler ve Efe Turhan kablosuz enerji aktarımı teknolojisini halka açık ortamlardaki masalara yerleştirmek istiyor. Kablosuz şarj gibi beklenen bir teknolojiyi tabana yaymak isteyen girişimciler Arı Çekirdek programında Türk Telekom özel ödülü ve Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi desteği almayı başarmış.

İş modeli; Elecreate doğrudan satış veya şarj hizmetini mobil ödeme ile tahsil etmeyi hedefliyor. Ürünün AR-GE aşaması bitmiş durumda.trendisfikirleri.com. Sertifikasyon kısmına geçecek olan Elecreate’in seri üretime geçilmesi durumunda 10 bin adet sipariş vermek isteyen müşterisi bulunuyormuş.

Pazar büyüklüğü;Sadece İstanbul’da yaklaşık 5 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunmakta. 10 bin üzerinde kafe, bar ve restoran var. Kablosuz şarj ürünlerinin 2014 yılında 200 milyon adet üretileceği ve toplam pazar büyüklüğünün 25.000 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

Mobil cihazların radyasyonuna kalkan olan kılıflar

fonx4) Fonx: Mobil cihazların sayısının hızlı bir şekilde artmasıyla yaşanan radyasyon kirliliğine karşı durmak isteyen Fonx markalı telefon ve mobil cihaz kılıfları elektromanyetik radyasyona karşı duruyor. FonX kılıflar, ışınların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine karşı kullanıcılarına güven sunuyor.

İş modeli; Civan Sözkesen, Ali Talebi, Türkmen Türkmenoğlu tarafından kurulan girişim tamamen ürün satışına odaklanmış durumda. Halen çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda Fonx kılıflarını bulmak mümkün. İzmir ve Denizli illerinde geliştirilen ürünler sertifikalı olarak satılıyor.

Pazar büyüklüğü; Türkiye’de cep telefonu abone sayısı yaklaşık 67 milyon. Giderek artan tabletlerin dünya genelindeki pazar büyüklüğü 40 milyar dolar. Tahmin edilen telefon ve tablet kılıf pazarı milyar dolar seviyesini geçiyor ve Türkiye’nin bu pazardaki payı yüz milyonlarla ifade ediliyor.

Restoran ve kafelere özel otomasyon

oiga5) OİGA: Restoran, kafe vb. işletmelerde iş yükünün azaltılması, müşteri ilişkilerinin yönetilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılması amacı ile geliştirilen, mobil menü, sipariş ve ön sipariş uygulamaları içeren bir sosyal platform. Caner Pınarbaşı’nın kurduğu girişim Eskişehir merkezli.

İş modeli; Uygulama üzerinden verilen siparişlerden komisyon alınmaktadır. Yazılımı tamamlandı aktif hale geçebilmek için yatırım bekliyorlar.

Pazar büyüklüğü; Akıllı telefon kullanım oranı 2012 de yüzde 20 , Türkiye genelinde günde 17 milyon kişi restoranlarda yemek yiyor. Bu kişilerin yüzde 40'ı akıllı telefon kullanıyor.

 

1 | 2 | 3

Kaynak:webrazzi

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ