MERSİN BALIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ VE HAVYAR

ÜRETİCİLİĞİ

değişik iş fikirleri ,ilginç iş fikirleri, iş fikirleri, iş fikirleri 2013, iş fikri ,yeni iş fikirler,i mersin balığı yetiştiriciliği, havyar üretimi,havyar yetiştiriciliği, mersin balığı üretimi,mersin balığı havyar üretimi, havyar ticareti,türkiyede havyar üretimi,siyah havyar üretimi, mersin baligi havyar,mersin balıgı ve havyar uretımı

mersin balığıMersin Balıkları çok geç cinsi olgunluğa ulaşmaları, 2-4 yıllık aralarla yumurtlamaları ve 100 yıla kadar yaşayabilmeleri gibi özellikleri ile de diğer balıklardan ayrılırlar. Yaklaşık 200 milyon yıldır dünya üzerinde mevcut olan Mersin Balıkları yaşayan fosiller olarak da adlandırılırlar ve biyolojik çeşitlilik bakımından çok değerli balıklardır. Ayrıca etinin kalitesi ve siyah havyar olarak da adlandırılan çok değerli havyarı dolayısıyla da binlerce yıldan beri ekonomik açıdan çok büyük önem taşımaktadır.

Mersin balığından elde edilen havyarın kalitesine göre kilosunun 10 bin dolara kdar çıktığı biliniyor.

Dünyadaki havyar üretimi 70 bin tonu geçmiş durumda. Endüstriyel boyutta bu işe yaklaşan yetiştirici ülke ise İsrail. Halen İsrail’de 10’dan fazla mersinbalığı havyarı işleyen tesis var. ‘Sturgeon caviar’ tanımıyla sadece 200 gramlık kutusunu dış dünyaya 600 dolardan satıyorlar.

Mersin balığının kültür ortamında yumurtaları alınıp işlenebiliyor.
Dünyada en çok aranan lüks sofra ürünlerinden biri olması bu işi bir endüstri dalı haline getirmiş.
Mersinbalığı havyarının ticareti sipariş esasına göre peşin parayla yapılıyor. Ülkemizde yetiştiriciliğin bu özellikler
dikkate alınarak yapılması şart. Fakat işin biraz zamana ihtiyacı var. Çünkü mersinbalıklarının cinsel olgunluğa erişip yumurtlama aşamasına gelmesi uzunca bir zamana ihtiyaç gösteriyor.
Rusya’dan Türkiye’ye getirilen 2 bin 500 mersinbalığı yavrusundan sonra Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinde de salma
işlemi devam edecek. Uzun vadeli yatırımı göze alanlar için -İsrail
örneğinde olduğu gibi- büyük fırsatlar olduğu kesin.

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ