ParaLEL İTHALAT NEDİR?NASIL YAPILIR?

Paralel ithalat nedir,pratikte uygulaması nasıldır?

paralel ithalatİthalat belgesine sahip ve gerekli koşulları sağlamış firmalar tarafından,üretici firmaların ülkemizdeki temsilciliklerinin müsaadesi ile ithal edilmiş ürünlere paralel ithalat (Grey market) ürün denilmektedir.

Gray market ya da Türkçe tabir ile Paralel ithalat, resmi yollarla ancak, o ülkedeki resmi ithalatçısı / distribütörü tarafından değil de başkası tarafından ithal edilmiş ürünlerden oluşan pazardır.

Peki resmi ithalatçısı dururken neden başka bir firma aynı üründen ithal ediyor?

Cevap gayet basit, FİYAT AVANTAJI.

Maalesef uluslararı firmalar her ülkeye aynı fiyatlardan ürün satmıyorlar. Bunun birçok sebebi var ancak konu uzamasın diye detaylara girmiyorum.

Türkiye’de 1500 dolar + kdv den satılan notebook bir bakmışsınız Amerikada 1100 dolara satılabiliyor, hem de vergi oranı daha düşük.

Bu işten para kazanabileceğini düşünen firmalar ise fiyat avantajı olan ülkedeki tedarikçileri bularak çok sayıda ürünü bir kerede ithal edip ülkemizdeki distribütör ürünlerine göre nispeten daha ucuz fiyata pazarlıyorlar.

Fiyat avantajı bu pazarın oluşmasının tek sebebi, peki bu pazardan alınan ürünlerle ilgili dez avantajlar yok mu? Tabii ki var.

1. Garanti ve Teknik Servis Sorunu
Bu şekilde ithal edilen ürünler genellikle resmi ithalatçının verdiği garantiden yararlanamaz, sadece ithal eden firmanın kendi imkanları doğrultusunda verdiği garantiden yararlanabilirler.trendisfikirleri.com

İthal eden firmada genelde yeterli seviyede yedek parça bulunmaz. Parça bulunsa bile kalifiye eleman bulunmayabilir. Bu durumda satın aldığınız ürün bozulduğunda mağdur olabilirsiniz.

2. İthal Edilen Ürünlerin Kalitesi
Bazı ürünlerim yurtdışında ucuz olmasının sebebi sadece üreticinin farklı fiyat politikası olmayabilir. Refurbished (Yenilenmiş, Sıfırlanmış) denilen ve tamir görüp yenilenmiş ürünlerin normalin altında fiyatlara satılması yurtdışında oldukça popülerdir. Bu ürünler tamir edildikten sonra sıfır ürüne benzer şekilde paketlenirler. Birçok durumda satıcı size söylemezse normal bir kullanıcı aradaki farkı anlayamaz.Patrontürk

 

Tags:paralel ithalat,ithalat nasıl yapılır,paralel ithalat nasıl yapılır,paralel ithalat nedir

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ