ParaM VAR ,NE İŞ YAPAYIM

is Danışmanlık yaptığım kişilerden bazıları elimde 20.000 TL para var ne iş yapayım diyorlar. Hiç anlamadıkları bir iş dalına sırf bir arkadaşı yapıyor, öneriyor diye girmek istiyorlar. Bazen de hizmet alıkları işi ufak bir maliyet hesaplaması ve kendilerinin ödedikleri ücret ile kıyaslayarak günlük bu kadar iş yaparsa şu kadar kar kalır diyerek işe yatırım yapmak istiyorlar.  Yada iş yerini devir almaya kalkıyorlar. Oysa işletmecilikte en önemli konu işletmecilik bilgisi ve nakit durumudur. Pazar analizi yapılamadan net olarak hangi işin ne kadar potansiyel olduğunu maliyet analiziniz de tam yapılmadan kar beklentileri net olmuyor. Bu durumda paraları da boşa gidiyor.

Bir miktar paranız var bununla iş yaparak kazanmak istiyorsunuz. Ancak yatırım yaparken bir çik kriterler var. Birine göre doğru olan yatırım ve işletmecilik başka birine göre tam anlamıyla yıkımı sebebiyet verir. Öncelikle işletme bilginizi tamamlamanızı ve bu konuda uzman kişilerden destek almanızı önerim. Danışmanlık alımında hem sizin durumunuza hem de işletme için ayırdığınız bütçeye göre size daha iyi fırsatları göstere bilir.

Sizin anladığınız bir sektörde yada iş dalında işletme açmanızı öneririm. Küçük işletmecilerin olanakları kıt olduğundan en güvenilir iş dalı onların bildiği iştir. Olur'da tahminlerindeki ki brı olmasa en azından birkaç ay dayanacak fazladan güçleri olmalı. Büyük işletmeler iş planı hazırlayarak fonlama yollu ile nakit ayırıyorlar bu da hiç iş yapmazlarsa da en azından 1 yıl ile 3 yıl giderlerini karşılayacak nakitlerini bulunduruyorlar.

Hangi işte para var, ne iş yapsam çok kazanırım, nasıl paramı çoğaltırım, nasıl zengin olunur gibi sorular sormak yerine ben en iyi hangi iş yaparım bana uygun olanı hangisi yada benim işimde nasıl fark yaratırım insanlar neden benimle iş yapsınlar yada benim ürünlerimi tercih etsinler. Ürün hedef kitleye hitap ediyor mu gibi sorulara cevaplar sizin için daha iyi kararlar almanıza meydan erir.

Diyelim ki bir sektörde işletmecilik yapmak üzere firma kurmaya karar verdiniz. Kendi işletme sistemi mi oluşturacaksınız yoksa bir firmanın bayilik, temsilcilik alarak mı işe başlayacaksınız.  Bayilik ve temsilcilik vermek isteyen onlarca firmalar var. Bunlarla görüşme yapılarak size en uygun olanı tercih de edebilirsiniz.

 

        Abit Gülistan 
işletme ve Yatırım Danışmanı 

abitgulistan@hotmail.com

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

 

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ