PEPİNO YETİŞTİRİCİLİĞİ KAZANÇLI MI?

değişik iş fikirleri ilginç iş fikirleri iş fikirleri iş fikirleri 2012 iş fikirleri 2013 iş fikri yeni iş fikirleri,çanakkaleli pepino,is fikirleri ve firsat,istinye pepino,pepino bayilik,pepino fidecileriçanakkale,pepino para getirir mi,pepino yorumları

Güney Amerika ülkelerinde yetişen tropikal bitki pepino meyvesi Çanakkaleli üretcilerin umudu oldu.

Ezine ilçesinde çiftçilik yapan Aziz Tutar, televizyon haberlerinde gördüğü pepinoyu üretmeye başladı. Deneme amacıyla birkaç fidan diken Aziz Tutar, pepinonun kısa zamanda büyüdüğünü görünce 6 bin fidan aldı. Tutar, fidanların bir kısmını tarlasına yaptığı seralarda, bir kısmını da açık havada yetiştiriyor.

Komşularının kendisini büyük bir merakla takip ettiğini belirten Tutar, “Ben domates gibi zahmeti çok, parası az ürünler dikmekten bıktım ve son çare olarak bu bitkiyi diktim. Fidelerin tanesi 10 TL’ye geliyor. Ciddi bir yatırım yaptım. Pepinoların büyüdüğünü görünce ‘iyi ki dikmişim’ diyorum. Eğer diktiğim pepinolardan para kazanırsam köydeki diğer çiftçiler de bu bitkiyi dikmek için sıraya girecek. Bu meyve sosyete meyvesi olarak biliniyor. Manavlarda kilosu 5 liraya satılıyor.” dedi.

Aziz Tutar, elde ettiği ürünü şimdilik sadece Çanakkale’deki market ve manavlara satıyor. Tutar, pepinonun meyvesinin böbrek kumlarının atılmasında, anemi hastalıklarında, kemik erimesi, dalak yetmezliği, mide rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğe sahip olduğunu ifade etti.

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ