SATiŞ VE PAZARLAMA

Her konuda olduğu gibi Satış ve Pazarlama konusunda da uzmanlaşsatis_pazarlamamak,zaman ve emek gerektiren bir iş iştir.Burada anlattıklarımızın size gerçek anlamda faydası olacağına eminiz.

Her pazarlamacı zamanla kendi tarzını oluşturarak,müşterileri ile daha iyi iletişim kurmaya başlar,burada size bugüne kadar uygulamadığınız yeni satış teknikleri hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

1)Görüşme önceki hazırlık

Satış ve Pazarlama dünyanın en zor ve en stresli işidir.Ne kadar profesyonel de olsanız zaman zaman aldığınız hayır cevapları sizi karamsarlığa sürükleyerek,negatif düşüncelere dalmanıza neden olur ve tüm pozitif enerjinizi kaybedersiniz.

Peki neler yapmalıyız.Herşeyden önce kendimizi pozitif olma konusunda şartlamalıyız.Düşünceleriniz kontrol altına almayı öğrenirseniz ve kendi kendinizi motive edebilirseniz, olumsuz düşünceler yerini olumlu düşüncelere bırakır.

2)Müşteriyle ilk temas

Müşteri adayıyla tanışma süreci belkide satışın olup olmayacağının sinyalidir.Klasik bir söylemdir fakat temiz ve özen gösterilmiş bir kıyafet,saçlar ve ayakkabıların temizliği,kısaca bakımlı bir şık bir görüntü...

Kendinize güvendiğinizi müşteri adayına,yumuşak ve etkili kelimelerle ifade edin,asla çok kısık yada çok yüksek tomda cümleler kurmayın,kısık ses güvensizlik,yüksek ses tonu ise agresif bir görüntü sergiler.Kelime vurgularına ve ses tonunuza çok dikkat edin. Sesiniz sizin en büyük silahlarınızdan birisidir.Başarılı profesyonel satıcıların hepsi, ses tonlarına çok önem verirler. Satış yaparken, ikna sürecinde veya bir şey isterken farklı farklı tonlama kullanırlar,karşınızdakinin ruhuna hitap etmeyi öğrenmelisiniz,bunun için ayna karşısında konuşmalar yapıp deneyiminizi artırabilirsiniz

3)Örneklemeler Yapın

Satacağınız ürünle ilgili hikayelerle ürüne olan güveni aşılamaya çalışın,her satıcının bir satış hikayesi vardır muhakkak,bunları kendiniz yaşamış gibi anlatabilir yada yaşadığınız hikayelerle, konuya olan ilgiyi toplayabilirsiniz

 

4)Müşterinizi Tanıyın ve güven ortamı kurun

Yapılan araştırmalara göre insanların kendilerine benzeyen insanlara karşı daha çabuk ve rahat güven duyduğunuz gösteriyor. Karşınızdaki ile en kısa yoldan güven kurmanın yöntemi, kendinizi onun yerine koymak(empati kurmak) ya da aynalama yöntemini kullanmaktır. .Beden dilinizi kullanarak ve fikirleriniz ve duygularınızla karşınızdakiyle aynı frekansa geçmeye çalışın. Bunu başarabilirseniz.Ve başardığınızda müşterilerinizin bir sonraki adımda ne söyleyeceğini veya nasıl davranacağını önceden kestirme şansınız artacaktır. Sizi kendine yakın hissetmesi,sizin onu tanımanızı dahada kolaylaştırır.

Türk kültürü itibariyle dostluk ve ahbaplık iş hayatının vazgeçilmez unsurudur.Eğer müşteri adayıyla bu ortamı yakaladıysanız,muhakkak ki satışın %80 i tamamlanmıştır.Bundan sonraki tek kısım müşterinin o ürüne ihtiyacı varmı?Varsa o ürünü temin edebiliyormusunuz?Aslında müşterinizle o dostluk ortamını kurduysanız zaten o satış bitmiştir.

Satış ve pazarlama hakkında yazılan bir çok kitap olmakla birlikte,Türk'lerin yapısına hitap eden çok az kitap bulunmakta. Amerika yada ingiltere'de kullanılan satış yöntemlerini anlatan kitapları analiz etmeden bizim kültürümüze uyarlamak satış yapmayı oldukça zorlaştırır, Türklerin alışverişi güvenle başlar,bu nedenle sıcak bir ortamda yapılan ve dostluğa dayanan iş ilişkileri daha mutlu sonla biter.

Facebookta Paylaş

Kategori: Satış ve Pazarlama

Tags: satış ve pazarlama,satış teknikleri,satiş hikayeleri,nasıl satış yapılır,bir satıcı nasıl olmalı

 
 

Reklamlar

Sponsor

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ