SOLUCAN ÇİFTLİĞİ KURUP SOLUCAN GÜBRESİ

ÜRETEBİLİRSİNİZ

kırmızı solucan çiftliği maliyeti ne kadardır, Kırmızı California Solucanı, kırmızı solucan gübresi, Mehmet Hanifi Can, solucan çiftliği kurmak istiyorum, solucan gübresi,solucan gübresi,solucan gübresi üretmek,tarım,tarımsal projeler,kırsal kalkınma,iş fikirleri,yeni iş fikirleri,tarımsal iş fikirleri,yetiştiricilik,pazarlama stratejileri

olucan gübresiÜrünlerden iyi derecede verim alınmak isteniyorsa,normal gübreye oranla kat kat daha fazla verimi sağlayan,solucan gübresi yatırımcıların gözdesi konumunda.

Solucandan üretilen gübrenin normal gübreye oranla tarladaki mahsulü daha verimli hale getirdiğini ve mahsulün normalden daha erken olgunlaşmasına yol açtığına dikkat çeken Can, bazı bürokratik engeller aşıldığı takdirde solucan gübresi Türk tarımının geleceğini kurtaracağını ifade etti ve ekledi: “2003 yılında bana deli gözüyle bakan Tarım Bakanlığı bugün Diyarbakır’da solucan gübresi sayesinde 52 kiloluk karpuzlar üretilmesine teşvikte bulunuyor.”

Sarayakpınar Köyü mevkiinde kurduğu sera tipi çiftlikte yaklaşık 5 milyon adet Kırmızı California Solucanı yetiştiren Mehmet Hanifi Can, Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Solucanlardan elde ettiği gübrenin buğdaydan ağaca, seracılıktan fidancılığa kadar toprakla ilgili her yerde kullanılabileceğine dikkat çeken Can, “1 milimetreküp humusun 500 yılda oluşurken çiftliğimizdeki Kırmızı California Solucanı her gün ağırlığı kadar humus bırakıyor” dedi.

‘ÜRÜNDE VERİMİ ARTTIRIYOR, MAHSULÜN ERKEN TOPLANMASINI SAĞLIYOR’

Kırmızı California Solucanı’ndan elde edilen gübre sayesinde tarladaki mahsulün 10 ila 25 gün erken toplanabildiğine dikkat çeken Can, “Bir üretici için en önemli konulardan biri ürünün verimliliği ve erken yetiştirmesidir. Ürettiğimiz gübre sayesinde tarladaki mahsul, 25 güne süreye kadar varan erkencilik sağlıyor. Ürünün verim yüksekliği ve toprak ömrü de gübrenin avantajları olarak sayılabilir. Normal gübreyle beslenen toprağın ömrü 1 yıl ilen solucan gübresiyle beslenen toprağın ömrü 5 yıla kadar çıkabiliyor” dedi.

YILLIK ÜRETTİĞİ GÜBRE KAPASİTESİ 150 TON

27 metrekarelik havuzu bulunan seralı çiftliğinde 2,5 milyon, serasız havuzda da 2,5 milyon olmak üzere toplamda 5 milyon solucan olduğunu kaydeden Can, “Bu işle 1999 yılından bu yana meşgulüm. Daha önce basit kuyu sistemi ile üretim yapıyordum fakat bu sistem rantabl değildi. Şu anda dünyanın en gelişmiş sistemi olarak bilinen sürekli akış sistemini daha da geliştirerek Ar-Ge çalışması tamamen bana ait olan yeni bir sistem kurdum. Bu sistemde şu an ölçü 20 metreye 1 buçuk metre 1 yıllık kapasitesi 150 ton gübre. Metrekareye ilk etapta 20 bin solucan bıraktık şu anda solucan adedi metrekarede 100 bin” dedi.

ÜRÜNDE YÜZDE 30 İLA 70 ARASI VERİM ARTIŞI SAĞLIYOR

Solucan gübresinin tamamen yüzde yüz organik olduğunu vurgulayan Can, “Dünya standartlarında solucan gübresini bitkinin gübresine bıraktığınız zaman bitkiyi yakmaz. Bu gübrenin erkencilik özelliği var. Hububatta yüzde 30 ila 50 arası, patates turp gibi köklü bitkilerde ise yüzde 50 ila 70 arası verim artışı sağlıyor” dedi. Solucanların tüm organik atıklarla beslenebileceğine de dikkat çeken Can, “Solucanlar bütün organik atıkları sindirim sistemlerinden geçiriyorlar, arındırıyorlar, temizliyorlar ve doğaya yeniden kavuşturuyorlar. trendisfikirleri.com.Özellikle kâğıt, kavun karpuz atıkları ve at gübresini çok seviyorlar” dedi.

‘TARIM BAKANLIĞI BANA DELİ GÖZÜYLE BAKARKEN ŞİMDİ TEŞVİK VERİYOR’

Çalışma ruhsatı için 2003 yılında Tarım Bakanlığı’na müracaat ettiğini ve kendisine hala cevap verilmediğini kaydeden Mehmet Hanifi Can, “İlk müracaat ettiğimde Tarım Bakanlığı’ndakiler, ben öyle hissettim bana deli gözüyle bakıyorlardı. Ama bugün Tarım Bakanlığı kendi teşvikiyle Diyarbakır’da solucan gübreleriyle 52 kiloluk karpuzlar üretti” diye konuştu.
Can son olarak solucan gübresinin çölleşmenin olduğu Ortadoğu ülkelerinde sıkça kullanıldığını belirterek Türkiye’de yılda 13 milyon ton solucan gübresi kullanıldığını sözlerine ekledi.

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ