SON DÖNEMLERİN GÖZDE YATIRIMI SPOR

SALONU AÇMAK

spor salonu açmak,spor salonu açmak maliyeti,spor salonu kurmanın maliyeti,spor salonu maliyeti,spor salonu kurma maliyeti,Spor merkezi açmak, spor salonu açmak, Spor Salonu İşi Kurmak

spor salonu

Günümüzde spor yapmak artık bir lüks değil gerçek bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Bununla doğru orantılı olarak spor salonlarının sayısı da giderek artıyor. Özellikle obezitenin artmasına bağlı olarak son yıllarda sağlıklı yaşam trendi oldukça artışa geçti. Bu da doğal olarak spor salonlarına olan ihtiyacı artırıyor.

Türkiye’de bin 400 civarında spor salonunun olduğu tahmin ediliyor. Türkiye de A ve B olarak adlandırılan kategorilerde spor merkezlerine yılda 250 iie 300 bin kişi, C ve D kategorilerinde ise yılda 350 ile 400 bin arasında kişinin gittiği tahmin ediliyor. Yılda toplam 700 bin kişinin spor merkezlerine gittiği hesaplanıyor. Bu rakamın beş yıl içerisinde beş katı artması bekleniyor. Sektör bu kadar hareketli olunca, bu da pek çok şirketin iştahını kabartıyor.

TETİKLEYEN FAKTÖR

Konut yatırımlarının artmasıyla birlikte artık projelerin içerisinde spor merkezleri marka olmaya başladı, ilk olarak spor merkezi ve aktivite oluşturmaya Alarko başladı. Alarko, Hillside markasını yaratarak bu konuda başarılı bir öncü oldu. Hillside şu anda İstanbul’da üç kulüple hizmet veriyor. Teknik Yapı da konutlarında başarılı spor yatırımları yaptı. 2010 yılında Spora Club ile bir spor markası yaratan Teknik Yapı, İstanbul’un Kadıköy yakasına toplam 12 bin 500 m2’lik alanda bir spor merkezi kurdu. Yine konut sektöründe Ağaoğlu Grubu, ‘My Club’ markasıyla üç adet spor merkezi işletiyor. Dumankaya ‘Atletico’ markası ile geçen yıl spor sektörüne girdi. Önümüzdeki yıllarda başka inşaat şirketlerinin de spor sektöründe marka yatırımlarının sürmesi bekleniyor.

100 BİN KADIN ÜYE

Girişimci Bedriye Hülya’nın yurt dışında görüp Türkiye’ye de getirdiği b-fit Spor Merkezi, Türkiye’de 6 yıl önce kuruldu ve şu an 212 şubeye ulaştı, b-fit’e 100 bin kadın üye. 45 ilde bulunan spor merkezi Türkiye’nin doğu ucundaki Şırnak ve Tunceli’de bile şube açmış.

Sadece kadınların üye olabildiği spor ve yaşam merkezi olan b-fit’i herkes açamıyor. Sadece kadınlara franchise verilen bu spor merkezleri için hedef, bayilik kanalıyla çevre ülkelere de ulaşmak. Şu an Türkiye’de 45 ilde hizmet veren b-fit, Türkiye dışında Almanya’da Bochum-VVattenscheid’da ve Kıbrıs’ta bulunan merkezleriyle 212 şubeye ulaştı. 100 – 250 metrekare büyüklüğünde, sosyal yaşam merkezlerine yakın salonlar, apartman daireleri ve kapalı geniş alanlar b-fit için uygun. Toplamda franchise bedeli ise 35 bin TL artı KDV. Aylık minimum 3 ile 6 bin lira arasında kar sağlıyor.

EGZERSİZ VE DİYET

Shapes Egzersiz sistemi Amerika’da 1970’li yıllardan beri kullanılan ve uzman antrenörler gözetiminde gerçekleştirilen, kadınlara 30 dakikada yağ yakma ve hızlı form tutma imkanı sunan bir sistem. Bugün dünyanın 14 ülkesinde binlerce kadına hizmet veriyor. Gediz Ersin, 2007 yılında ilk şubesini açarak, 2008 yılında Türkiye genelinde franchise vermeye başladı.

Bugün, Türkiye’de 22 ilde, 60’a yakın salona ulaşan Shapes For Women’ın yatırım bedeli 37 bin 500 TL. Tadilat ve dekorasyon bedeli de yaklaşık 15 ile 20 bin TL civarında. Bu yıl İstanbul, Ankara ve Doğu Anadolu’yu öncelikli hedef bölgeler olarak belirlediklerini söyleyen Esin, bir franchise’ın aylık 8 ile 14 bin TL arasında bir ciro elde edebileceğini ifade ediyor.

PORTAKAL SPOR MERKEZİ

Portakal Spor Merkezi, hidrolik fitness aletleriyle faaliyet gösteren başka bir firma. 2009 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Bugün Türkiye genelinde toplam 50 şubesi bulunuyor. Franchising sayılarının hızla arttığını söyleyen Portakal Spor Merkezi Genel Müdürü Burcu Işık, bir yıl içinde toplam 100 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Spor salonu için minimum 100-120 metrekarelik bir mekan gerekiyor. Yatırım bedeli ise 40 ile 45 bin TL arasında değişiyor. Kadın girişimcilere öncelik tanınmakla beraber bu işe yatırım yapmak isteyen erkek adaylara da imkan tanınıyor.

BURSA’DAN TÜRKİYE’YE

SportiveLady de bayanlara özel hizmet veren bir spor salonu. Bursa merkezli olan bu spor salonu, 2010 yılında faaliyete geçmiş.

Kadınlara özel spor salonu konseptinde Bursa merkezli ilk firma olduklarını ifade eden SportiveLady Genel Müdürü Coşkun Saka, hızla şubeleşeceklerini belirtiyor. Sisteme dahil olmak için 20 bin 500 liralık yatırım yapılması gerekiyor. Salonun açılışını takiben yeterli bir üye sayısına ulaşıldığında aylık ortalama 3 bin 500 ile 5 bin lira arasında ciro elde edilebileceğini söyleyen Coşkun, “Step, aerobik, pilates, karın kalça egzersizleri, kardiyo, dans kursları gibi kurslar ya da düzenlenecek çeşitli etkinliklerle cironun daha da artırılması mümkün” diyor.

ÇOCUKLARA SPOR

Dünyada bir hayli yaygın olan çocuklar için oyun ve spor merkezleri şimdi Türkiye’de de büyüyor. Kaliforniya merkezli My Gym de bunlardan biri. Dünyada 200 şubesi olan My Gym, Türkiye’de franchise vererek büyümeyi hedefliyor. My Gym’in altı haftadan 13 yaşa kadar olan çocukların fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimlerine yardımcı olmak için bir programı bulunuyor. Merkezin Türkiye Temsilcisi Ece Kabaoğlu, ekipman ve franchise bedeli olarak yapılması gereken yatırım miktarının 122 bin dolar olduğunu vurguluyor. Kabaoğlu, My Gym için aradıkları özellikleri ise şöyle anlatıyor: “Öncelikle My Gym için uygun bir mekân olmalı. Üç metre yüksekliğinde tavan olmalı. 250 veya 300 metrekare alana sahip alanlar My Gym için uygun. Bunun yanı sıra ciro üzerinden her ay yüzde 6 fee bedeli alıyoruz.”

İşin Maliyeti

Uygun yer: Türkiye genelinde özellikle iş merkezlerinin yoğun olduğu bölgelerde, işlek caddelerde ve AVM’lerde açılabilir. Yatırım bedeli: Açılacak modele göre 40 bin TL’den başlıyor, 700 bin TL’ye kadar çıkıyor.
Yatırımcıya uyarı: Açılacak lokasyonun mutlaka iyi belirlenmesi ve özellikle çalışan kitleyi hedeflemesi gerekiyor. Spor ekipmanları konusunda mutlaka danışmanlık hizmeti alınmalı. Pazarda rekabet yoğun olduğundan, bir markanın franchise’ı olarak faaliyet gösterilmesi öneriliyor.

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ