sukuk nedir ne işe yarar?

Sukuk nedir ne işe yarar?

sukukSukuk kısaca faizsiz bono demektir. Kira gelirinin tekrar kiralanmasını sağlayan sertifikaların ihracına dayanan Sukuk, sertifikanın Arapça adıdır ve faizsiz bono olarak tanımlanıyor. İslamiyette, faiz taşıyan bonolara izin verilmediğinden bu araç, faiz ödemeyi veya faiz masrafı yüklemeyi yasaklayan İslam hukuku prensiplerine uyan menkul kıymetler olarak biliniyor.

İkincil piyasada işlem görüp görmemelerine göre sınıflandırmaya tabi tutuluyor. Şeriat kurallarına göre kredi ve finansman piyasalarında kullanılan bono benzeri enstrümana, Arap ve Ortadoğu ülkeleri kaynaklı olarak uluslararası borçlanma piyasalarına girdi. Daha sonra, Avrupa ve ABD'de de son yılların en fazla ilgilenilen finansman araçlarından biri haline geldi.

EN BÜYÜK AKTÖR MALEZYA

Gerçekleştirilen 'sukuk' işlemlerinin yüzde 90'ının aktörü olan Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Endonezya piyasasının yine en aktif ülkeleri durumunda. Malezya, 2009'un ilk dokuz ayında gerçekleştirilen sukuk işlemlerinin yüzde 68'ini tek başına yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin bu yıl yer almadığı piyasada ikinci büyük aktör ise yüzde 15'lik payıyla Suudi Arabistan oldu. 2009'un ilk dokuz ayında yapılan işlemlerin yüzde 90'ı üç ülke tarafından gerçekleştirildi.
 Sukuk yönteminde, belirli bir havuzda toplanan finansal araçlar menkul kıymetleştirilerek ikincil piyasalarda işlem görerek finansa dönüştürülür.

Operasyonu yürüten bankalar, menkul kıymetleştirmeyi gerçekleştiren özel amaçlı kurum rolündedir. Havuzda toplanan varlıklar, araçlar; emtia, intifa hakkı veya borçlanma araçları olabilir. Varlıkların veya intifa hakkının paraya çevrilebilir nitelikte olması gerekir.

Türkiye, Batılı ülkelerin trilyonlarca dolarlık Körfez fonlarını çekmek için girdiği sukuk (kira sertifikası) pazarına adım atıyor. İngiltere, Fransa, Hindistan hatta Rusya gibi ülkelerin yasal düzenlemeler yaptığı 150 milyar dolarlık sukuk piyasası için ilk ihracın bu ay gerçekleşmesi bekleniyor. Hazine Müsteşarlığı Citigroup, HSBC ve Kuwait Finance House iştiraki olan Liquidity House'a yetki verdi. 10-13 Eylül'de Ortadoğu ve Asya'da yatırımcılarla toplantı yapacak. Dolar cinsi olması beklenen ihracın 17 Eylül haftasında tamamlanması bekleniyor. Trendisfikirleri.com.Bankacıların verdiği bilgiye göre 10 Eylül'de Riyad, 11 Eylül'de Dubai ve Abu Dabi, 12 Eylül'de Singapur, 13 Eylül'de Kuala Lumpur ve 16 Eylül'de Doha'da yatırımcı toplantıları gerçekleştirilecek.

1 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR

Sukuk ihracında vadenin, miktarın ve getirinin, yatırımcı toplantıları ile birlikte şekillenmesi bekleniyor. Tutarın ise talebe ve yatırımcı ilgisine bağlı olarak 1 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor. Hazine'nin bu ihraçla Türkiye'nin daha önce tam olarak faydalanmadığı İslami yatırımcı kitlesinden kısa vadede milyarlarca dolarlık fon sağlaması bekleniyor. Sukuk ihraçları ile bir taraftan parasını İslami şartlarda değerlendirmek isteyen yeni bir yatırımcı kitlesi ilk kez Sabit Getirili Menkul Kıymetler'le (SGMK) Türkiye'ye çekilirken, diğer taraftan konvansiyonel SGMK yatırımcılarına da çeşitlilik sağlanacak.

BATI'DA İLK ADIMI İNGİLTERE ATTI


Sukuk piyasası Körfez ülkelerinde doğdu. Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Endonezya, Katar gibi ülkeler her yıl milyarlarca dolar sukuk ihraç ediyor. Doğu ülkelerinin ilgi gösterdiği sukuk ihracı son yıllarda Avrupa'da da yayılıyor. Kira sertifikası piyasası için İngiltere, Fransa, Hindistan ve Rusya yasal düzenleme yapıyor. İslami finans sistemin uygulanmasını sağlayacak yasa değişikliklerini yaparak İslami bankalar kuran tek Avrupa ülkesi olan İngiltere'de 21 banka İslami bankacılık hizmetleri sağlıyor. Bunların yanı sıra, ABD, Japonya, Çin, Almanya'nın Saxony-Anhalt Eyaleti, General Electric, HSBC Bank da kira sertifikası ihraç ederek pastadan pay kapma yarışı içerisinde. Türkiye ise bu konuda vergi düzenlemeleri yaptı.

KUVEYT TÜRK YAPTI 2 BANKA SIRADA

Hazine'nin ihraca yeni başlayacağı sukuk piyasasına ilk olarak özel sektör adım attı. Kuveyt Türk Londra'da işlem gören 100 ve 350 milyon dolarlık iki sukuk ihracı gerçekleştirdi. Banka Türkiye için yine bir ilk olacak TL cinsi yurtiçi sukuk ihracını bu yıl içinde planlıyor. Bank Asya ve Albaraka Türk'ün de sukuk ihracına çıkması bekleniyor.

TL CİNSİ İHRAÇ DA BEKLİYORUZ


Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, Hazine'nin adımının çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, "Dünyada 150 milyar doların üzerinde sukuk piyasası var. Malezya öncülük yapıyor. İngiltere bu işi sıkı takip eden ülkelerden. Türk hazinesi ilk kez yapacak. Bu pazara girmek önemli. İçeride de TL cinsinden ihraç bekliyoruz" dedi.

1.3 TRİLYON DOLARLIK FON VAR

Dünya Bankası verilerine göre İslami finansman 2011 yılında 1.3 trilyon dolara ulaştı. Bu yıl sonuna kadar rakamın 1.6 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray geçen ay gerçekleştirilen toplantıda körfez ülkelerinde 1-1,5 trilyon dolar gibi bir paranın bulunduğunu ve bu paranın Türkiye'ye çekilebileceğini söyleyerek, "Körfez ülkelerinde 1-1,5 trilyon dolarlık pazar gidecek ülke arıyor. Bu kaynak, krize ilişkin bilinen nedenlerden dolayı Batı ülkelerine ve Çin'e gitmiyor. O ülkelere gitmez ama Türkiye'ye gelebilir. Onun için sukuk düzeni arıyorlar" açıklamasını yapmıştı.

Kaynak:finans caddesi

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ