TÜRKİYE PAZARINDA

HANGİ SEKTÖR en KARLI,HANGİSİ BORÇTA

Türkiye’nin en büyük sektörü yüzde 35’le sanayi. Hatta imalat sanayii, çünkü genel toplamın yüzde 26’sını elinde tutuyor. Onu toptan ve perakende ticaret ile inşaat takip ediyor. İmalat sanayii 572 milyar, toptan ve perakende ticaret 535 milyar ve inşaat 308 milyarlık aktife sahip.

“Türkiye’de sanayinin bittiği” sıkça yapılan yorumlardandır. Ancak adet bazında yüzde 15’le imalat sanayi firmaları en kalabalık ikinci grup. Tahmin edilebileceği gibi. Toptan satış ve perakende ise 385 bin firmayla toplamın yüzde 43’ünü oluşturuyor.

Net kâra bakıldığında toptan ticaret ve perakende firmaları düşük marjla çalışıyor. Firma başına 49 bin 500 lira kârla çalışan sektörün kâr oranı da yüzde 2.12. En düşük kâr oranı ise yüzde 1.84’le ulaştırma ve depolama sektörüne ait.

Yabancı kaynaklar üzerinden firma başına düşen borç miktarına bakıldığında 3.7 milyon TL ile bilgi ve iletişim sekörü lider gözüküyor. Buna karşılık yüzde 47 gibi düşük bir kaldıraç oranı ve yüksek kârlılığı unutmamak gerekiyor. Sanayide şirket başına 2.2 milyon TL özkaynak düşerken, bu rakam perakendede 515 bin lira ve inşaatta ise 842 bin lira şeklinde gerçekleşiyor. 8 bin 800 şirketten oluşan tarım sektörü de yüzde 61 kaldıraç oranıyla ve şirket başına 947 bin lira dış kaynakla dikkat çekiyor.

Kaynak:Habertürk

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ